Blog | Různé časy Pomodoro

Různé časy Pomodoro

Občas lidi překvapím tím, že nepoužívám jen běžný formát pomodora 25 minut práce a 5 minut přestávka. Co z toho mám? Proč jsem si ty časy upravil?

Měl jsem problém nastartovat 4. pomodoro ten den. Jednoduše už se mi nechtělo tu minutku natáhnout a tak jsem se nedonutil. Tak jsem se rozhodl, že aspoň ta pomodora natáhnu. A zjistil jsem, že 45 minut práce, 15 minut přestávka mi naprosto vyhovuje.

Původní motiv se po čase rozplynul, teď kolikrát funguju i mimo pomodoro (mám 2 další způsoby, jeden jsem získal jinde, druhý jsem si vynalezl a fungují mi minimálně stejně dobře). Přesto 45 minutová pomodora preferuju před 25 minutovými.

Bylo to povahou mých úkolů, které byly spíš 35–40 minutové a já často po 25 minutách přetahoval do přestávky, abych ten úkol dokončil. Pětiminutové přestávky jsou jednoznačně nedostatečné – zvlášť pokud děláte obtížnou práci. Tam rozhodně 15 minut každou hodinu člověk ocení.

Má to i své zápory. Hlavně člověk třeba stihne během té doby 3–4 úkoly a ztrácí možnost dělat si z pomodor nějakou analytiku. 1 pomodoro, které má 45 minut, to je ohromné kvantum práce (minimálně v IT) a tak je potřeba přidat si další nástroj, kterým člověk poznává svou produktivitu.

Já jsem to vyřešil tím, že jsem několik dní sledoval, jak vlastně pracuju a co dělám. A s tím jsem potom nějakým způsobem operoval a dělal si statistiky.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích