Blog | Rozhovor s Antonínem Hildebrandem

Rozhovor s Antonínem Hildebrandem

Zveřejňuju první rozhovor z newsletterů. Někteří z vás pořád ještě nejste zaregistrovaní, nebo jste se přihlásili později, tak ať se taky něco nového dozvíte. S Tondou si budeme povídat o micropreneurství, co to je a jak takový život vypadá.

Ahoj Tondo. Jaký je život micropreneura a co to je?

Ahoj Jirko. Micropreneur je takový spisovatel v prostředí internetu. Místo knihy většinou píše nějaký digitální produkt. Může to být aplikace, webová služba a nebo PDF ke stažení. Vetšina lidí má takovou tu romantickou představu o tom jak spisovatel žije. Psaní ho nesmírně baví, cestuje a hledá inspiraci. Pak odjede na “dovolenou” na chalupu v Krkonoších a tam stráví úžasné dva roky psaním své nové knihy. Pak se stane něco magického, kniha se prodava a spisovatel je slavný a bohatý. No řekni, nechtěl bys takový život žít? :-)

V realitě je za tím spousta dřiny, vysoké riziko neúspěchu a nutnost dělat spoustu jiných věcí než jen to psaní. Spisovatelem se člověk nestane přes noc, musí mít hodně načteno, mít přehled a být už “vypsaný”. I ta kniha potřebuje nějakou grafickou úpravu, korekturu, marketing, jednání s distributory, produkci, prodej. A stejně tak micropreneur musí zvládat mnoho úloh a ty co nezvládá dost dobře, musí umět delegovat.

Je možné jako micropreneur pracovat odkudkoliv? Tedy cestovat a zároveň pracovat. Ty tak žiješ?

Ano, microprenurství umožňuje práci odkudkoliv, ale většina lidí to nedělá, mají děti nebo jiné závazky. Já se teď snažím vždy alespoň na čas změnit město, ve kterém pracuji.

Jak si na tom s pracovní morálkou? Co ti pomáhá, aby ses donutil pracovat? Nebo problém s disciplínou vůbec nemáš?

Já mám výhodu v tom, že se pouštím do věcí, které mě extrémně baví. Podle mě problém práce z domova není úplně o té disciplíně, ale spíše sociální. To je podle mě ten hlavní důvod, proč lidé vyhledávají co-workingové prostory.

Říkal si mi, že uvažuješ o tom, že najmeš ještě jednoho člověka, který se ti bude starat o vývoj. Mysliš, že je micropreneurství vhodné i pro ty, kdo by chtěli vybudovat běžnou IT firmu se zaměstnanci, stálou kanceláří a fázi na volné noze berou jen jako start?

Nemyslím. Jen zlomek IT firem dělá vlastní produkt. A mezi prodáváním produktu a prodáváním člověkohodin je obrovská propast. Jsem přesvedčený, že úspěšný micropreneur může přerůst v produktovou firmu. Dokonce se mi to zdá velmi přirozený vývoj a znám takové případy.

Kde hledáš inspiraci pro projekt? Jak poznáš, že je to ta pravá věc, které se chceš věnovat?

O nápady není nouze. Tedy nápady, které řeší moje vlastní problémy. Potíž je opravdu v tom poznat, co může být užitečné i pro ostatní a tudíž komerčně úspěšné. Já to řeším tak, že v první fázi dělám produkt pro sebe, takže i když se to nikomu jinému hodit nebude, tak to bude mít hodnotu alespoň pro mě. A v jednom z deseti případů se zkrátka podaří vystřelit něco úspěšného.

Až budeš radit studentům na školení micropreneurství, na co je chceš připravit a co jim chceš předat?

Sám se tyto věci učím za pochodu a nejsem si úplně jistý. Můžu jen říct svůj příběh, a co vidím zpětně, že mi zafungovalo. Taky budu papouškovat spoustu názorů, co jsem pochytil posloucháním všech 100 epizod startupsforthe­restofus.com :-)


Tondu potkáte na školení Rails&Money.

Podle předchozího dotazníku mi vyšlo, že o Rails i Nette je zhruba stejný zájem. To je skvělá zpráva, ale vyvolává víc otázek, než odpovědí.

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích