Blog | Rozhovor s Honzou Řezáčem

Rozhovor s Honzou Řezáčem

Jeden z lidí, s kterými jsem chystal nový web, je i Honza Řezáč. A ohromně mi u toho pomohl, tak jsem se rozhodl ho oslovit a udělat s ním rozhovor. Honza souhlasil.

1) Honzo, děkuju ti za spolupráci při přípravě nového webu. Až při spolupráci s tebou jsem si uvědomil, kolik práce může být to udělat jednoduchý web. Během tvorby webu se výrazně zjednodušily obsahy, navigace i design. Můžeš popsat svůj pracovní postup?

Jirko, rádo se stalo. Jedna z věcí, která není na první pohled vidět je, že rozsah práce na novém webu není úměrný konečnému počtu šablon. :-) Na tvém webu měla moje práce spíše konzultační formu, protože jsem se k němu dostal v průběhu tvorby, kdy už byla vymyšlena část obsahu a byla navržena vizuální podoba některých stran. Využíval jsem tedy svoje frameworky, checklisty a zkušenosti, abychom výsledek posunuli o kus dále.

Můj standardní proces zahrnuje poznání byznysu, uživatelský výzkum, syntézu ve formě responsivního prototypu z wireframů, které otestuji. Následně dávám zpětnou vazbu tvým dodavatelům, což si tvůj webový grafik i copywriter užili.

2) Hodně jsem se sám naučil a na příštím webu si hodně věcí pohlídám. Vím lépe, jak posoudit dobrý text i navigaci, na design jsem ale takový amatér, že ho dobře nepoznám. Jak poznat dobrý design? 

Tato otázka vydá na několik hodin, takže ji trochu omezím. Jak poznat dobrý grafický návrh webu?

 1. Podporuje tvůj brand – osobnost, archetyp, pricing,…
 2. Navozuje správné pocity & emoce
 3. Respektuje vizuální styl
 4. Pracuje s pozorností – smysluplně provádí návštěvníka obsahem
 5. Podporuje priority a konverzní akce
 6. Je řemeslně dobře zvládnutý
 7. Líbí se ti ;-)

Na Marketing Festivalu 2014 jsem měl na toto téma přednášku, kterou můžete shlédnout na http://janrezac.com/grafika. Zkušenost při posuzování grafických návrhů je samozřejmě nepředatelná.

3) Web vznikal docela živelně, několik věcí naráz. V jakém pořadí se má dělat web? Dřív obsahy nebo wireframe? Začít tím, co od webu sleduju, informační architekturou nebo ještě něčím jiným? 

Zcela jistě má smysl začít účelem webu – co chceš aby se stalo poté, co bude web spuštěn. Aby se to stalo, tak potřebuješ pochopit lidi, které chceš webem oslovit a zvolit vhodnou formu a obsah. Což v praxi znamená:

 1. audit byznysu, brandu, marketingu, konkurence, současného řešení,…
 2. uživatelský výzkum
 3. návrh obsahu webu (ne nutně finálních textů – ale víme co chceme říkat a kde to chceme říkat)
 4. převedení návrhu do uživatelského rozhraní (tedy wireframe)
 5. otestování návrhu
 6. faktická tvorba webu a jeho obsahu (copywriting, focení,…)
 7. další testování & kolaudace webu před spuštěním
 8. měření a optimalizace

Za mě je potřeba odlišit plánování a tvorbu. Nemá smysl psát hromadu textu bez jasného plánu.

4) Naše weby se trochu podobají, je to ale náhoda. Děláme podobnou práci a máme podobnou grafickou identitu (která vznikla předtím, než jsme začali spolupracovat). Co myslíš, budou se nám smát? 

Na světě je mnoho firem, které využívají černou & zlatou, které symbolizují luxus. Za mě je zpracování našich webů v zásadě úplně jiné, nastavená strategie také. To, že to pár lidí zvenku nepozná, nevidím jako problém. :-)

5) Na webu jsme několik měsíců spolupracovali, hodně si se dozvěděl o mém podnikání. Co si se naučil?

V zásadě by mě nikdy nenapadlo, že toho děláš tolik. Měl jsem tě zařazeného v oblasti „školení pro programátory“, ale přitom děláš i optimalizace procesů v továrnách nebo manažerské metodiky na míru. Což je velice slušný rozsah, který ale má sjednocující linku. Navíc mám slušnou zásobu podnětů pro svoje vlastní podnikání, např. techniku PSDM/A3, kterou míním brzy vyzkoušet v praxi.

6) Co tě na PSDM/A3 zaujalo?

Zaujalo mě toho více. Jeden z pěkných momentů byly countermeasures (další hodnoty, které hlídám, když zavádím zlepšení). Tohle totiž na webu řeším docela často – chceme zvýšit konverzní poměr registrace do newsletteru. Někdo navrhne, aby na každé stránce vyskakovalo okno. A bez countermeasures jsem v háji, protože implementace toho vyskakovacího nesmyslu pravděpodobně ZVÝŠÍ počet registrací do newsletteru. Ten člověk má pravdu, akorát ne celou.

Countermeasures dávají jasný argument – nové registrace potřebujeme, ale zároveň potřebujeme, aby nás lidi měli rádi! Takže to musíme udělat tak, abychom si je nenaštvali. Prostě – nesoustřeďme se na jedno KPI, ale na více zároveň.

Potom mě zaujala metoda jako taková, protože dává celý kontext pěkně na jedno místo a nutí lidi jasně formulovat myšlenky a východiska. To je přesně to, co potřebuju od dobré projektové dokumentace k webu! Takže mám v plánu ji upravit a patřičně využít.

7) Pro koho je PSDM/A3 vhodné?

Nenapadá mě moc organizací, pro které by nebylo vhodné. Je to univerzální framework pro zavádění změn. Dokážu si ji v nějaké formě představit i pro freelancery.

8) Jak jsi řekl, nedělám jen věci kolem vývoje. Vlastně jsi mě poznal docela dobře. Na které věci bys řekl: „Zavolejte Jirku Knesla“? 

Já už jsem to vlastně i udělal! Klient dlouze mluvil o tom, jak jim firma rychle vyrostla na 200 lidí a jak se snaží ustát všechny procesy, které mmj. souvisely s webem… a já mu říkám: „Zavolejte Jirku!“. :-) Tak doufám, že zavolal.

9) Zavolal, už jsme byli na schůzce a řešíme předělání práce různých business unit ve firmě, která fakt rychle roste (od doby, co jsi se s nimi bavil už vyrostli na 250). Děkuju ti za povídání i spolupráci. Byla skvělá a od té doby kudy chodím, tudy tě doporučuju. 

Také děkuji a těším se na další společné projekty!

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích