Blog | Programátor přestává být amatér, když…

Programátor přestává být amatér, když…

dostane za svou práci zaplaceno? Když ovládá 90 procent toho, co zákazník běžně chce? Kdy vystudoval vysokou školu? Když má 1 rok praxe? Když umí pět programovacích jazyků?

Programátor přestává být amatér, když začne být profesionál.

Jak se pozná profesionál?

Profesionál ví, co v jeho oboru znamená kvalitní řešení – amatér nezná své chyby, těch novinek je tolik, že neví, kde začít. Profesionál už se našel a ví, že chce dělat HTML5, nebo databáze, nebo 3D grafiku, nebo embed zařízení. Ve svém oboru profesionál zjišťuje novinky a trendy, ostatní oblasti čte pro zábavu.

Profesionál má potřebnou infrastrukturu – amatér si stáhne „knihovnu“, vygooglí si nějaký hosting a založí si takzvané webové studio. Profesionál buduje infrastrukturu. To znamená systémy, které ho podporují, které pouští testy, které integrují jeho práci, systémy, které provádí deployment, systémy, které provádí databázové migrace. To jsou časové investice, které profesionál nedělá do zákazníka, ale do sama sebe – aby ale ve výsledků udělal víc práce pro zákazníka a nemusel dělat práci, kterou za něj udělá skript.

Profesionál zná svou cenu – amatér nemá reference. Amatér nemá poptávku. Amatér jde s cenou dolu. Amatér nemá konkurenční výhodu jinou, než cenu. Profesionál se diferencuje a nabízí služby, které se dají obtížně napodobit. Čím delší dobu profesionál něco dělá, tím víc oblastí zasahuje, ale zároveň v jedné, dvou proniká do velké hloubky. A dřív nebo později se objeví zákazník, který přesně tyto znalosti potřebuje.

Profesionál umí poradit zákazníkovi – profesionál už jednal se spoustou zákazníků. Ví, co zákazníci chtějí a dokáže jim poradit řešení, které sice nepoužívá nejvíc trendy technologii, kterou by rád vývojář použil, ale které využije to, co je jednoduché, má existující knihovny, klienty, dokumentaci a umožní zákazníkovi případně od profesionála odejít a najít si jiného (ano, myslím si, že vendor lock-in je nemorální).

Profesionál ví, kdy má porušit pravidla – profesionál svou práci dělá nejlépe, jak umí. Ale zároveň ví, že má určité hranice. Když přijde zákazník s tím, že chce web s 15 stránkami a 1 kontaktním formulářem, nepoužije Zend (v kterém bude mít aplikace promili velikosti proti celému ZF), nepoužije Data Mapper, ale přímo SQLka, nebo nějaký Active Record. Říká se, že každá aplikace roste. Já mám pocit, že aplikace rostou, webové stránky ale nejsou aplikace a moc to o nich neplatí. Tam většinou jen roste obsah (mluvím o zákaznících, pro které internet není ani hlavní, ani vedlejší prodejní kanál a pro které je stránka jen vizitka).

Profesionál ví, co nejde – je to zvláštní, ale „vědět, co jde“, není až tak těžké. To je v dokumentaci. To je v API. Co nejde, to si musí člověk zjistit praxí. Na druhou stranu: profesionál nebude lhát, že něco nejde jen proto, že je to obtížné.

Profesionál našel své pracovní nástroje – Nechápu firmy, v kterých se globálně nařídí jeden editor kódu, jeden browser a programátoři ani nemají administrátorská práva na svůj počítač (přestože nejspíš vědí o počítačích stokrát víc, než správce sítě, který ta práva má). Když budu řídit jadernou elektrárnu, pětisethlavou firmu, tam to pochopím. U podniku s třiceti zaměstnanci to nedává smysl. Každý je unikátní a každý pracuje jiným způsobem. Proto je potřeba respektovat jeho odlišnosti, jinak nebude výkon lidí profesionální, podnik se zredukuje na „společný jmenovatel“, místo es budou ve firmě jen vzájemně zaměnitelní průměrní zaměstnanci. Profesionál v takovém prostředí pracovat nebude. Profesionál používá nástroje, které podpoří jeho talent, ne takové, které se dobře používají i kolegům-juniorům.

Být profesionál ale hlavně znamená být odpovědný. Nebát se podepsat pod svou práci a nestydět se za ni.

Vyšlo i na Zdrojáku

Programování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích