Blog | Pracuj i o víkendu!

Pracuj i o víkendu!

Zjistil jsem o sobě několik věcí. Zaprvé: nedokážu se soustředit v průběhu jednoho dne příliš dlouhou dobu na jednu práci. Zadruhé: většinu práce v jednom dni udělám během 2–3 hodin intenzivního soustředění. Pak už to byl jen krůček k rozhodnutí: tak já ty 2–3 hodinky budu pracovat i o víkendu. Stejně se skoro každý víkend najde hluché místo (třeba ráno po snídani, po návratu z kola před odchodem na náplavku na západ slunce nad Vltavou).

Naučil jsem se během víkendu najít si 2 hodinové bloky (obvykle kolem 9–10. hod. a kolem 15–16. hod., to bude u každého dost individuální). Během té doby paradoxně odpočívám prací, protože se snažím každý víkend hodně sportovat, nebo jít aspoň na dvacetikilometrový výšlap a možnost pracovat intelektuálně se výborně střídá s fyzickou námahou.

Za ty 2 hodiny udělám ohromné kvantum práce. Kdybych pracoval 5 hodin běžným způsobem, bylo by to srovnatelné. Co tím získávám? Jeden den práce navíc, ale bez toho, abych musel někde být celý den. Když vím, že mě čeká jen hodina práce, pustím se kolikrát i do úkolů, které jsem dlouhodobě odkládal (ten pocit, když zjistím, že stačilo 20 minut práce a projekt se posunul kupředu!).

S jedním dnem práce se dá dělat plno věcí:

  • nepracovat jeden den v týdnu
  • posunout projekty dopředu o 20 procent rychleji
  • rozvolnit generování hodnoty
  • překvapit ostatní tím, že v pondělí je už hotová práce na jeden den a všechno se bude lépe stíhat

Osobně si myslím, že model 5/8 je reliktem průmyslové revoluce, kde se pracovalo 6/12 a někdy i hůř. Tehdy si lidi říkali: „Pracovat tak 8 hodin 5 dní v týdnu!“ Ale doba se ohromně změnila, produktivita práce je dnes daleko vyšší a dnes by si mohli říkat: „Pracovat tak 3–4 dny v týdnu 6 hodin!“ A nebo: „Pracovat tak 3 hodinky denně a když budu potřebovat, vzít si volno!“

Zkuste sami experiment a sledujte své činnosti po minutách. Zkuste to alespoň týden a v pracovní době. Zjistěte, kolik času skutečně tvoříte hodnotu pro zákazníka. Třeba budete překvapeni, že můžete půlku pracovní doby odhodit a přidáním 4 hodin o víkendu ve skutečnosti uděláte víc než kdy dřív.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích