Blog | Pomodoro technique

Pomodoro technique

Pracuj 25 minut a soustřeď se. Pak 5 minut dělej cokoliv jiného. Znovu 25 minut práce bez přerušení, pak zas přestávka. Po čtyřech půlhodinách pauza dvacet minut. Tak by se dala shrnout technika, která úplně změnila způsob, jakým pracuji a v některých případech zvýšila mou produktivitu na dvojnásobek.

Zní to strašně jednoduše, jak může tedy Pomodoro pomoci?

 1. soustředím se jen na práci
 2. každou půlhodinu odpočívám
 3. sleduji, jak dlouho mi který úkol trvá a podle toho se rozhoduji, zda na něm mám pokračovat
 4. daří se mi snižovat počet vyrušení
 5. časové odhady v GTD si dělám v pomodorech – vím už, kolik práce jsem schopen denně udělat

Co k pomodoru potřebuju?

 1. kuchyňskou minutku (pravou nebo elektronickou, na doma jsem si koupil suprovou v IKEA – jen má nevýhodu, že na malé časy, typicky na 5min pauzu, nezazvoní, ale jen cinkne)
 2. papír a tužku
 3. dostatek úkolů :)

Proces je velice jednoduchý, přesto doporučuju přečíst si knížku, která je na webu Pomodoro volně k dispozici v PDF.

Autor Pomodoro technique Francesco Cirillo tuto techniku vymyslel během svých studií informatiky. Pomohlo mu to lépe se soustředit na studium. Dnes už programuje a pomodoro používá v týmu.

Jak to funguje?

Ráno přijdu do kanceláře a prohlédnu si Activity Inventory (v původním smyslu je to papír, kam si píšete všechny úkoly, u mě tuto roli zajišťuje Pivotal Tracker, případně Things). Sestavím si Daily ToDo a ohodnotím úkoly pomodory. Vím, že ikdyž pomodoro zabere jen půl hodiny, když se odečte oběd, zmařená pomodora (vysvětlím níže), komunikace s dalšími lidmi v týmu, jsem schopen udělat denně jen tolik pomodor, kolik hodin chci být v kanceláři.

Poté nastartuji první pomodoro. Během pomodora na mě nesmí nikdo mluvit, jakmile na mě někdo něco chce, buď odpovím do 15 vteřin (v pomodoro ale není dovoleno lidi odbýt nedostatkem informací nebo jim dokonce lhát) a pak zvýším úsilí pro dokončení práce podle odhadu.

Poté, co mi pomodoro zazvoní, udělám si u úkolu v ToDo X. Pokud mě ale někdo vyrušil, píšu si buď ', když jsem to vyřešil do 15 vteřin, nebo /, když to trvalo déle. Pokud to trvá déle, pomodoro nastavím znovu na 25 minut a pracuju znovu. Jakmile je úkol hotov, poznačím k němu _. Pokud se rozhodnu úkol ten den vůbec nedělat, přeškrtnu ho.

Během přestávek mezi pomodory není dovoleno pracovat na témže úkolu, projektu, ideálně by měl člověk dělat něco úplně odlišného (třeba odepsat na maily, které zatím přišly).

Má to nějaké nevýhody?

Výhody už znáte, pomodoro má i nevýhody.

První nevýhodou je zmaření pomodora, pokud někdo potřebuje akutně pomoci. Pak pracujete znovu a časové odhady, kolik jste na práci vlastně strávili, jsou daleko méně přesné (a dělá se hůř review).

Druhou nevýhodou je tlak, který může až paralizovat. Několikrát se mi stalo, že jsem u úkolu na 2 pomodora přemýšlel dobu 1 pomodora, jak to udělat za 1 pomodoro jen abych minimalizoval čas, přitom se mi to nepovedlo a práce trvala potom i s analýzou 3 pomodora (jednoduše proto, že jsem na zkratku nepřišel).

Třetí nevýhodou je, že vás nikdo nenutí tu minutku spustit, takže po prvních 4–6 pomodorech je pro mě psychicky těžké pusti další pomodoro. Řeším to často tak, že první 2 pomodora nastavím na 40 minut, další 2 na 30 a pak teprve pracuji po 25 minutách. Zvětší se tím objem času, který věnuji čistě práci.

Poslední nevýhoda je spíš z Murphyho zákonů: vsaďte boty, že nikdo nebude chtít pomoci během přestávky, 10 vteřin poté, co nastartujete pomodoro, se objeví hned nějaká potřeba komunikace.

Vlastní zkušenost

Ze zkušenosti můžu říct, že vím, že nezvládnu víc než osm pomodor denně. Na druhou stranu je má produktivita během pomodora až dvojnásobná. Problémem je během pomodora vyrušování okolím, kterému zatím neumím úplně bránit. Nicméně nejspíš je to jen o tom najít v týmu prvního spojence a vše půjde daleko líp.

Otázkou je i to, zda se dá Pomodoro kombinovat s Agile, protože v agilních metodikách je nutné zbourat všechny bariéry v komunikaci. Já si myslím, že odpovědí by byla „týmová pomodora“, kdy lidé, kteří spolu pracují, by měli i stejně pomodora (bez toho, že by museli nutně pracovat na téže záležitosti).

Na závěr blbinka, aneb jak si naprogramovat své pomodoro? V Applescriptu je to na pár řádek.


to notify(msg)
  tell application "GrowlHelperApp"
   set the allNotificationsList to ¬
      {"Pomodoro"}

    set the enabledNotificationsList to ¬
      {"Pomodoro"}

    register as application ¬
      "Pomodoro" all notifications allNotificationsList ¬
      default notifications enabledNotificationsList ¬
      icon of application "Terminal"

    notify with name ¬
     "Pomodoro" title ¬
      "Pomodoro" description ¬
     msg application name "Pomodoro"

  end tell
  say msg
end notify

to pomodoro(minutes, pomPause)
 notify("Pomodoro starts for " & minutes & " minutes")
  delay minutes * 60
 notify("Pomodoro finished, you have " & pomPause & " minutes")
 delay pomPause * 60
end pomodoro

to run
  pomodoro(25, 5)
end run

Příkaz spustí pomodoro na 25 minut, po 25 minutách zahlásí začátek přestávky. Po 5 minutách se zeptá, zda je člověk připraven na další. Sám jsem si stáhl důmyslnější řešení, které mi v menubaru odečítá, po 5 minutách mi říká, kolik času zbývá a tiká, díky čemuž mi připomíná, že jsem uvnitř pomodora a mám se soustředit jen na práci.

V budoucnu o Pomodoru určitě napíšu víc. Určitě dejte vědět, zda už sami Pomodoro technique použiváte, nebo jestli používáte jinou podobnou metodu.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích