Blog | Polyfazický spánek

Polyfazický spánek

Když se narodí malé dítě, má trifazický spánek – spí v noci, kratší dobu dopoledne a kratší dobu odpoledne. Ještě ve školce má dvoufázový – pamatujete si na šlofíka po obědě? Jenže pak se to zlomí a spíme jen jednou denně. Teprve ve vyšším věku se k tomu zdřímnutí odpoledne vracíme.

To, že spíme jen jednou denně má ohromný vliv na náš život. To jsem si neuvědomil, dokud jsem nezkusil polyfazický spánek. Poly-co?

Polyfazický spánek spočívá v tom, že nespíme jen jednou denně, ale uděláme si během dne čas na jeden až několik půlhodinových zdřímnutí. Za každou půlhodinu spánku si pak můžeme odečíst dvě hodiny spánku v noci.

Kolik je krátkých spánků Kolik hodin spím v noci
0 (běžný dospělý člověk) 8
1 (odpoledne siesta) 6
2 4
3 2
4 0

Já jsem experimentoval s jedním zdřímnutím. A co jsem zjistil? Obvykle se udává, že pokud vynecháme krátké zdřímnutí (tzv. short nap), budeme rozhození několik dní. U siesty to tak není. Zjistil jsem, že mi stačí 6 hodin spánku a vynechání short napu mi nedělá problém. Prvních 20 minut po probuzení se sice motám jako smyslů zbavený, ale pak už je to v pohodě a necítím žádnou únavu.

Dlouho jsem tedy provozoval denní rytmus: spánek 00:00 – 06:00 a když jsem měl chuť, kolem 18:00 jsem 30 minut spal. To bylo dost na to, abych poznal krásy a zápory toho spát polyfazicky:

  • žádný vliv na kreativitu – toho jsem se bál asi nejvíc, méně spánku má způsobit, že lidé jsou nerudní, nekreativní a snáze ovladatelní. Nic z toho se nenaplnilo.
  • v dvou hodinách před půlnocí, kdy jsem měl čas sám pro sebe, jsem obvykle nedokázal udělat žádnou užitečnou práci. Snažil jsem se tedy aspoň do této části dne soustředit čtení článků a knížek. Každý máme nějaké produktivní pásmo, u mě je cca 8–12 a pak kolem 14–15 hodin, určitě ale ne 22–24.
  • velký klad je, že vám najednou ostatní připadají, že jsou zbytečně „v hibernaci“. Že si zbytečně ubírají roky života. Když se to spočítá na celý život, myslím, že polyfazickým spánkem si člověk prodlouží život a spoustu let, které nestrávil v bezvědomí může použít k čemukoliv.
  • má to negativní vliv na rodinný život – najednou s přítelkyní ani nechodíte spát, ani s ní nevstáváte. Četl jsem na více místech, že lidé fungující polyfazicky ostatním připadají jako podivíní. Ale lepší být podivín, než si zbytečně zkrátit život o 5 let, že?
  • zezačátku jsem si kladl otázku, k čemu mi to je, když v těch dvou hodinách nedokážu pracovat. Stačilo si připomenout základní fakt: nejsme tu pro práci. Práce je jen zábava a pokud nemůžu dělat tuhle zábavu, můžu zatím dělat nějakou jinou. Třeba to čtení článků, které mi bralo čas ve dne.
  • ohromně snadno se mi začalo vstávat. Na školení často vstávám kolem páte ráno, abych dojel přes půl republiky. Domů se často vracím kolem desáté večer. Dřív mi to vadilo, teď už je mi to jedno.

Právě teď polyfazický spánek nepraktikuju. Může za to ten „rodinný život“. Garantuju vám, že vám přítelkyně nepoděkuje, když místo ní budete trávit noci u počítače. Věřím ale, že tento pokus měl velký smysl a v průběhu zimy bych se chtěl pokusit o to přejít jen na 4 hodiny spánku a dvě krátké prospání přes den.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích