Blog | 6 měsíců s osobním deníkem

6 měsíců s osobním deníkem

Můj deník. Dnes je to přesně 6 měsíců od chvíle, kdy jsem si do něj poprvé něco napsal. Od té doby píšu do deníku každý den. Myšlenky, články, které jsem z mnoha důvodů nikdy nevydal, poznámky, vzorečky, útržky zdrojáků. Sebemotivační hlášky a plno dalších věcí. Občas 1 příspěvek, který pak vydám jako článek. Jindy třeba i 7 záznamů.

K čemu to je?

 • naučil jsem se utřídit si myšlenky, díky deníku se mi i články píšou mnohem snáze. Zvykl jsem si psát denně. Zvykl jsem si na to, že hledat téma je jen o tom vydat se několika směry, experimentovat s textem a když se téma vynoří, napsat ho.
 • uklidnil jsem se. Chvíle, kdy si něco píšu a je to jen pro mě, je okamžik asi největšího soustředění. Občas jsem chtěl napsat článek a byl jsem naštvaný nebo jinak rozrušený. Při psaní jsem se vždy během několika minut uklidnil, smazal první odstavec a byl z toho neutrální článek.
 • získal jsem v životě perspektivu, když mi GTD week review a analýza 80/20 přestávaly stačit a potřeboval jsem „fine tuning“. Když je deník opravdu jen váš, začnete mu věřit. Tím, že sdílíte dobré i špatné často přijdete na nový východiska, kroky a možnosti.
 • rozvinul jsem kreativitu. Protože deník není blog, nikde není komentátor nebo stovky čtenářů, může být formát libovolný. Můžu mít jedno slovo na řádce. Můžu si psát asociace.
 • často se k deníku vracím, když něco hledám. Spousta analýz pro osobní management je mi k dispozici.
 • výborně mě motivuje najít si každé ráno nějaký citát a vložit si ho jako první příspěvek. Pak se k citátu kdykoliv vrátit. Občas jsem použil i nějaký starší, který mi hodně zabral.

Cvičení

Ukážu vám jedno cvičení na rozvoj kreativity a umění psaní, které ve svém deníku občas dělám.

Nejdřív si napíšu na levou stranu „že X je jako…“ (kde X nahraďte věcí, vlastností, barvou, zvukem a nebo cokoliv vás napadne). Například:

Byl zelený jak…
Měl křivé nohy jak…
Nosil oblek tak starý…
V létě se potil tak moc…
Sestru měl tak škaredou…

A pak na pravou stranu doplňte konec přirovnání. Ideálně tak, aby vznikla vtipná pointa, ale platí jen jedno pravidlo. Vyhnout se klišé.

Takže třeba:

Byl zelený jak… duha po cenzuře Greenpeace.
Měl křivé nohy jak… plně naložený krmelec.
Nosil oblek tak starý… že i důchodkyně přecházely na druhý chodík.
V létě se potil tak moc… že noc co noc dostával v posteli aquaplaning.
Sestru měl tak škaredou… že by ji nechtěli ani v Rumunským bordelu.

Je to samozřejmě obtížné, ale každý, kdo píše nějaký text, by měl svou kreativitu pilovat a ne jen opakovat přirovnání, která za něj vymysleli jiní.

Co jsem použil?

Aplikaci Day One. Věřím tomu, že si píšu deník i díky této aplikaci. Kdybych zkoušel nějaký TextEdit nebo Vim a ukládal poznámky do souborů, asi by mě to nedonutilo.

Co aplikace má?

 • naprosto nerušivé rozhraní, jen postranní pruh a text
 • vyhledávání
 • otevírací okno v horním pruhu, kde můžu rychle přidat poznámku
 • zálohování do cloudu
 • krásné uživatelské rozhraní, které je navíc opravdu určené na míru psaní deníku
 • ochrana heslem
 • připomenutí na to, aby člověk nezapomenul napsat příspěvek (což mi už po půl roce problém nedělá)

Závěrem chci říct, že psát deník vyžaduje dost disciplíny a oddanosti. Na druhou stranu se vám začne od prvního dne odvděčovat. V době, kdy lidé „nemají na nic čas“ je možná i to samotné zastavení se, ať už deníkem, vařením, nebo dobrou knihou, dobrou prevencí vyhoření nebo nějaké neurózy.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích