Blog | Minimalistický systém pro time-management

Minimalistický systém pro time-management

Tento systém používám, když někam cestuju a neberu si sebou počítač. Stačí 1 list papíru, propiska a chuť pracovat. Takže jak na to:

Sepíšu si úkoly, které chci dělat. Na každou řádku jeden. U každého úkolu si nechám místo zleva (aspoň 2–3 centimetry) i zprava (aspon 2 centimetry).

Každé ráno se rozhodnu, jaké úkoly ten den udělám. Úkoly, které musím udělat ten den, označím zleva hvězdičkou. Protože jsem na dovolené, počítám si dny od 1.

Příklad:
1* sehnat si týdenní jízdenku
1 napsat Monice, poradí mi kam v Říme jít
jet k moři
jít nakoupit dárky rodině
sehnat seznam dobrých restaurací

Toto znamená, že první den dovolené chci udělat 2 věci, jedna z nich je důležitá (týdenní jízdenka), druhou, když neudělám, nevadí to.

Jakmile je úkol hotov, na konec toho úkolu napíšu _, pokud je nehotový, napíšu za něj /

Například koupil jsem část dárků (ikdyž jsem si to nenaplánoval) a sehnal jsem si týdenní jízdenku.

1* sehnat si týdenní jízdenku _
1 napsat Monice, poradí mi kam v Říme jít
jet k moři
jít nakoupit dárky rodině /
sehnat seznam dobrých restaurací

Úkol je hotov, jakmile má za sebou _. Pokud se rozhodnu úkol nedělat vůbec, přeškrtnu ho.

Pokud nestihnu úkol v tom dni, kdy jsem si ho předsevzal, napíšu si před něj druhý den hvězdičku (už ho musím udělat). Nestihl jsem třeba napsat Monice:

1* sehnat si týdenní jízdenku _
1* napsat Monice, poradí mi kam v Říme jít
2 jet k moři
jít nakoupit dárky rodině /
2 sehnat seznam dobrých restaurací

Pokud ani druhý den nestihnu úkol začít dělat, už mi na něm nezáleží a přeškrtnu ho (nejproduktivnější technika je rušit úkoly a nedělat je).

Jak se dovolená blíží ke konci, snažím se ukončovat rozdělané úkoly (ty s / místo _) a řídit si je pomocí hvězdičky. Dokončit 5 úkolů je vždy cennější, než rozdělat a nedokončit 10.

Tento systém občas používám i doma, když dávám šanci papíru (velmi vzácně, nejvíc mi vyhovují softwarová řešení se synchronizací do iPhone). Výhodou je, že tento systém jde používat i s Pomodoro. Místo dní píšu odhad počtu pomodoro.

Pokud dokončím pomodoro, píšu za úkol X, pokud úkol dokončím, píšu _, pokud mě někdo přeruší tak, že musím zrušit pomodoro, píšu /, pokud je vyrušení krátké (kolem 15 vteřin), píšu '. Pokud úkol zvládnu za méně než půl pomodora, píšu /_

Příklad: 1 zero inbox X_ (je to hotovo po 1 pomodoro)
1 100 kliků XX (dělal jsem kliky 2 pomodoro a není to ještě hotovo)
2 napsat článek //_ (začal jsem psát, ale byl jsem přerušen, pak znovu a pak jsem úkol dokončil)

Věc občas kombinuju se systémem Autofocus. Ten umožňuje ohromně zvětšit objem dokončené práce a hlavně tehdy, když se mi nechce dělat pomodoro, funguje stejně dobře. Ten popíšu jindy.

Life Hacking Cestování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích