Blog | Minimal Viable Product

Minimal Viable Product

Kniha Lean Startup mě vedla k zamyšlení, kolik toho je vlastně potřeba dostat na trh, aby se zvalidovala idea. Právě teď přemýšlím, jestli jsme neměli Tripomatic vydat třikrát dřív (mnohokrát jsme ho podle uživatelských testů přepsali). Jestli startup, na kterém pracuju teď, nemá ten minimální tržní produkt až moc rozsáhlý.

Nejdřív si zopakujme, proč vydávat první verzi brzo:

  • velmi rychle získáme odezvu na produkt, co si lidi přejí, co jim brání v použití
  • je to doplnění user testingu: UT je skvělý, ale je to kvalitativní metrika. Pustit na web tisíce lidí je kvantitativní metrika.
  • každý produkt je postaven na nějakých očekáváních (lidé jsou ochotní kupovat i věci, které právě nepotřebují, když je sleva velká: Groupon; sociální sítě jsou plné lidí, lidé chtěji i menší síť, kde může být maximálně 150 přátel: Path) – díky rychlému dostání se na trh, je možné zvalidovat představy

Aby ale nebylo vydání první verze jen tak, je potřeba vydat první verzi tak, aby skutečně k něčemu byla.

Ideálně tedy:

  • naprogramujeme ty části, které zvalidují naši ideu (slevy u Grouponu byly nejdřív postavené na Wordpressu a rozesílali lidem e-maily ručně – měli tržní produkt jen tím, že udělali design + velmi jednoduchý modul, který poslal e-mail operátorům)
  • pokud je první naprogramování složité, ukážeme lidem jen prototyp (autor Dropboxu natočil video)
  • musíme vytvořit vstupní kanál pro návštěvníky (uživatelé zaregistrovaní na Comming Soon, skupina fanoušků na facebooku, followeři na twitteru, placená reklama)
  • dáme na web všechny možné metriky (Google Analytics, ale třeba i Clicktaledalší

Pak zbývá ještě jeden důležitý krok:

Jaké metriky nás zajímají především?

U webu, kde chceme prodávat průběžně (sociální síť), je pro nás důležité, aby se lidé vrátili. 1000 hits od 100 uživatelů (kteří si desetkrát zobrazili stránku) je cennější než od 1000 uživatelů. Návštěvnost se dá vyladit. Začnete brzo řešit, proč se lidé nevrací.

U slevového serveru nás zajímá, jestli mají lidé skutečně zájem o slevněné zboží. Zajímá nás, jak moc zvýší konverzní poměr procento slevy. 49 nebo 51 může hrát roli. Optimalizujete brzo. Hledáte správné produkty.

Víc teď přemýšlím, co u produktu, který teď buduju, vlastně zvaliduje jeho ideu a jak výsledek dostat na trh co nejrychleji.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích