Blog | Mé denní GTD workflow

Mé denní GTD workflow

Postupně se vyvíjí systém, který při práci používám. Velmi dlouhou dobu jsem měl téměř stejný systém, který se mi téměř neměnil. V posledních týdnech se mi podařilo ho vylepšit a daří se mi toho stihnout víc.

Ráno

První věc, kterou každé ráno udělám, je pohled na GTD, e-mail a kalendář. Zjistím, jak bude vypadat můj den, jaké mám termíny, co hoří, apod. Každý den mi skočí do GTD 9 opakujících se úkolů (většinu z nich tady popíšu). Já mířím na udělaných 16 úkolů denně, tedy 9 opakujících se a 7 jiných každý den. Týdně stihnu kolem 40 nových úkolů a 60 opakujících se úkolů (většina z nich mi nedělá problém dělat i o víkendu).

V těch 16 je vždy několik úkolů programátorských a několik podnikatelských. Některé softwary si ve firmě programuju sám.

Pak se podívám do Trella, kde máme ve firmě 2 boardy. Zkontroluju, jestli je tam něco na mě na kontrolu, Code Review nebo akceptaci.

Poté, co jsem si vybral úkoly, sepíšu si je na papír. Pak je realizuju pomocí Superfocusu (který střídám s Pomodorem).

Snažím se začít pracovat brzo, ideálně kolem 8, ale občas začnu pracovat už kolem 5 (budím se někdy v 5, jinak v 6). V 10 hodin mám se zbytkem Sprint Masters Daily Standup, který děláme přes internet.

Přes den

Pokud ode mě někdo něco potřebuje, najdu to buď v Trellu, nebo mi to řekne při Daily Standupu, nebo mi to přijde e-mailem. Snažím se na všechny otázky co nejrychleji odpovědět.

Poslední dobou si v průběhu dne si na 2–3 hodiny zařadím práci vestoje. Rád bych ještě přidal a obrátil poměr tak, že budu denně maximálně 3 hodiny sedět.

Tak hodinu a půl po obědě si každý den zacvičím. O svém tréningu napíšu zase jindy. Cvičení mi vezme asi 35–45 minut, se sprchnou asi hodinu. Skvělou hodinu! Pozoruju, jak se mi zlepšuje ohromně kondice.

Někdy v průběhu dne (obvykle mezi obědem a cvičením, ale není podmínkou) vyprázdním celý inbox a udělám Inbox Zero. Snažím se řešit věc tak, že e-mail hned pomocí GTD zpracuju a nehodím ho jen do inboxu. Často mě to nutí udělat rozhodnutí, která bych jinak odkládal několik dní. Poslední dobou experimentuju s tím, že při inbox zero dávám limit 25 minut (1 pomodoro) na vyřízení inboxu a kdybych to nestihl, nechal bych e-mail na ten den být. Obvykle to ale stihnu.

Odpoledne

Dřív jsem míval zónu, kdy jsem chtěl být produktivní, roztaženou přes celý den. Poslední úkol jsem dodělával ještě v 9 večer. Teď se mi daří mít za 7 hodin (+ oběd) tolik úkolů, že jsem se dnem spokojený. Takže v 13–16 hod. mívám hotovo a můžu se už věnovat domácím pracem a zábavě.

Poslední z úkolů, které každý den dělám, je že si zaznamenám, jak se mi dařilo, do Numbers sheetu, kde mám i graf, který mi ukazuje, jak se mi daří v mých zvycích a předsevzetích. O tomto bych v budoucnu chtěl taky napsat víc.

Se systémem, jak ho teď mám, jsem poměrně spokojený. Problém je jen v situaci, kdy ten den školím. Nevím proč, nedaří se mi tolik co dřív pracovat v hromadné dopravě. Takže když dorazím domů, začne mi druhá směna, kdy se snažím vyřídit aspoň těch 9 úkolů, které mi každý den přistanou v inboxu. Tedy i cvičím, odepisuju na maily, kontroluju Trello atd.

Jak vypadá vaše denní workflow? Jaké máte opakující se úkoly? Používáte pomodoro nebo nějakou formu time managementu?

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích