Blog | Krize je příležitost

Krize je příležitost

Když jsem začínal podnikat, krize byla na vrcholu, denně se o ní psalo v novinách, mluvilo ve zprávách, jedno nepopulární řešení a pohroma za druhou. Rostla nezaměstnanost a leckdo předpovídal, že končí takzvaný „svět růstu růstu“.

Já jsem rád, že jsem začal podnikat právě v takové době. Ve skutečnosti je období krizí příležitostí. Vyčistí se trh. Podniky si daleko více hlídají kvalitu. Víc než kdy se firmy snaží o to, aby vynaložily každou korunu dobře.

Firmy, které v té době ode mě objednaly školení, jsou pro mě inspirací. Pokud podnik i v takové době neomezí vzdělávání zaměstnanců, vnímám takovou firmu jako někoho, kdo se rozhodl vyjít z krize s vyšším podílem na trhu. O to víc mě těší, že většina těch firem jsou mí zákazníci dodnes. Všem se daří, byť kolikrát museli udělat velká rozhodnutí, změnit zákaznický segment nebo způsob práce.

Krize je příležitost pro silné a ohebné. Protože, když ocituju klasika: „Když klesne hladina, ukáže se, kdo plaval nahý.“. Období krize, věřím, se bude ještě mnohokrát opakovat, prezident Obama si jen za neskutečný balík peněz koupil oddychový čas a skutečnou příčinu krize – agentury Freddie Mac a Fannie Mae – dále fungují. Žádný další takový balík na další oddálení ale už USA nemá. Něco podobného se dá říci i o Evropské Unii, nikdo nemá dost peněz na sanování Itálie, Španělska, ona ani ekonomika Francie nebo Německa nezvládne všechno a jen čas ukáže, jestli Sarkozy s Merkelovou neplavou poslední dva roky nazí.

Mé předpovědi zní strašlivě. A nejspíš i padne mnoho tradičních podniků, které na světě máme klidně přes 80 let. Jenže skutečně je potřeba to vnímat jako možnost získat větší podíl na trhu. Trhy, které byly nějak rozdělené mezi přízeň zákazníků a kde se podíly měnily v řádech jednotek procent, se můžou posouvat o desítky procent v řádu měsíců. Podniky, které jen závisí na dotacích, budou muset uhnout těm, kteří se bez nich obejdou. Firmy, které jsou založené na intelektu, vzdělaných lidech, důvěře v zaměstnance, vysoké produktivitě a kvalitě, přežijí a vyjdou silnější.

Je to i na vás, s čím spojíte svůj život. Jestli věříte své firmě, jestli do ní vidíte a na vlastní kůži jste zažili, jestli firma v krizi jen redukovala náklady, nebo bojovala o větší prostor na trhu.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích