Blog | Koncept státu pro příštích 100 let

Koncept státu pro příštích 100 let

minulém článku jsem zmínil, co mi vadí na současné politické situaci. Totiž místo toho, aby program vymýšleli ekonomové vědci – program, který bude stabilní a nebude nutné ho změnit desítky let, tak se programy vytváří tak, aby byly propagovatelné.

Přestavuju si, že současný postup je:

Marketing: Pane, zjistili jsme, že když příspěvek na 2. a 3. dítě zvedneme o 3500 Kč, zvedne to naše preference o procento.
Politik: Aha, a kolik by nás to stálo?
Ekonom: 2 miliardy z rozpočtu
Politik: Dobře, 2 miliardy z peněz voličů za to procento stojí
Marketing: Výborně! Vymyslel jsem už heslo na billboard: „Strana Pokroku pro rodinu!“ bude tam šťastná rodinka, která bude mít 3 děti. Kromě předsedy dáme na billboard taky nějakou ženskou, to teď táhne. Třeba starostku Krupových Dolin.

Místo toho, aby probíhaly diskuze o tom, jak vypadá zodpovědný volič. Kolik toho má zajišťovat sám, kolik už toho sám nezvládně zajistit. Pokud už má existovat stát (já o tom pochybuju), tak má ten stát vědět, co je a pro koho.

Stát pro všechny a všude nakonec není pro nikoho a nic. Stejně jako volební program, který přežije jen do dalšího výzkumu veřejného mínění.

Jeden ze zásadních rozdílů mezi třeba demokraty a republikány v USA a soudobými Českými stranami vidím v tom, že politický boj v ČR se neodehrává na poli principů a zásad. Neodehrává se ve světě, v kterém by politická strana sestavila stát jako systém, který může podle stejných principů řídit dalších 100 let.

Tak například nemáme v parlamentu ani jednu stranu, která by dokázala dalších 100 let udržet současný důchodový systém. Každá reforma, která při demografických trendech problém vyřeší:

  1. bude trvat déle, než 1 volební období (smetanu slíznou jiní)
  2. bude extrémně nepopulární (přechod z osobních účtů na průběžné financování vytváří pozitivní cash flow, přechod naopak bude po desítky let záporným cash flow)

[křišťálová koule]To znamená, že se takové reformy asi nedočkáme a až za 30 let nepůjde důchody ufinancovat, vláda řekne: tak za 2 roky se staráte sami.[/křišťá­lová koule]

V takové situaci by padla vláda, 1–2 volební období by se ke korytu nedostala – to je pořád pohoda, ale co to udělá s lidmi v důchodovém a předdůchodovém věku, ani nechci odhadovat.

Místo zásadní kategorii otázek: „Co představuje být Čechem“ šoupeme peníze mezi rezorty, tu něco zregulujeme více (když média začnou o nečem psát více, z nedávné doby třeba prodejce hrnců důchodcům), když se ukáže, že daná věc je zregulovaná tolik, že už není konkurenceschopná, tak zase deregulujeme (např. letecká doprava v USA před nějakými 30 lety), tu šoupneme pravomoci obcím, tu ji přesuneme ke státu, nebo dokonce do Bruselu. Jako kdyby bylo všechno už super, stát byl na dalších 100 let dimenzovaný a my už jsme ladili jen detaily. Zkrátka mi přijde, že vybíráme barvu žárovek na potápějící se Titanik.

A co přijde dál?

Nevím, zdá se mi, že toto voliče netrápí. Jak stálí voliči, tak i protesthlasy (co jiného byly hlasy Věcem Veřejným nebo teď ANO), jdou opět politickým stranám, které nic než marketingové hlášky nepoužívají.

Voliči jsou jací jsou, já je nepředělám. Ale bojím se, že období, kdy politika je synonymem taktiky bez vize, jen tak neskončí.

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích