Blog | Kdo je vlastně User Experience expert?

Kdo je vlastně User Experience expert?

Je to jak u HTML kodéra. Jako UX expert musíte ovládat spoustu oborů. A co je nejtěžší: propojit je dohoromady do celku který dává smysl, který si umíte vyargumentovat a nakonec prosadit i proti nesouhlasu týmu – zejména tam, kde lepší variantu je mnohem složitější realizovat, než průměrnou variantu.

Když děláte UX, musíte zároveň být expertem na:

  • zábavu – tohle je oblast, o které se moc nemluví. UX guru z vás udělá to, že jste guru na zábavu. Všechno ostatní jde stranou, pokud uděláte hnusný web ve Flashi pouze pro monitory s aspoň 1440 pixelů na šířku, můžete ukázat puristům prostředník, pokud na vašem webu lidi tráví 5 hodin denně a jsou závislí (ano, opravdu si myslím, že lidi by na Facebook chodili dál, ikdyby byl růžový a na homepage skákal animovaný jednorožec).
  • použitelnost – použitelnost je to, z čeho UX vzniklo (kromě zábavy, ta je v UX číslo 1). Odborník na UX čte hodně článků o použitelnosti. Pokud nejste přímo expert na použitelnost, pravděpodobně víte o použitelnosti polovinu toho, co ví odborník na UX. Jen odborník na UX si dokáže odůvodnit červený text na růžovém pozadí: tedy tam, kde uživatelský prožitek stojí za to nepohodlí.
  • psychologii prodeje – proč děláte weby? Ikdyž internet vznikl jako vojenský akademický projekt, business si našel k netu velmi rychlou cestu. Kvalitní odborník na UX nejspíš umí upravit váš web tak, že zaplatíte o 10 dolarů měsíčně víc a ještě hezky poděkujete.
  • grafiku – aspoň trošku. Odborník na UX bez grafického cítění bude jen teoretik. A tak nějaká představa o tom, jak to má vypadat, musí být. Něco podobného by se dalo říct i o informační architektuře.
  • analytický software – „tak ty sis navrhl změnu a ani si ji neumíš vyhodnotit?“ Odborník na UX nejspíš bude mít praktické zkušenosti s A/B i multivariantním testováním.
  • vyjednávání – UX zasahuje do mnoha oborů. UX expert pracuje s grafiky, kodéry, zadavateli, manažery, vývojáři, pracovníci marketingu

Proto je těch lidí tak málo? Ano, je to tím, že každá z těch disciplín vyžaduje ohromnou spoustu znalostí. Dokážu si představit experta na zábavu, experta na použitelnost, experta na psychologii prodeje, experta grafika, experta analytika i experta vyjednávače.

Tyto multidisciplinární profese mají i tu výhodu, že objem znalostí je tak velký, že se můžete celý život vzdělávat a nikdy nedojdete na konec.

Programování Použitelnost

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích