Blog | Jaká je vaše podniková vize?

Jaká je vaše podniková vize?

Podnikáte? Řídíte? Nejspíš jste se už v životě dostali do situace, kdy po vás někdo chtěl „vizi“. Podniková vize je vyjádření toho, kam až chce podnik zajít. Třeba já mám hrozně nudnou vizi. Ale je bez vzletných frází, ukotvená na zemi.

Je hloupé mít vizi: „Chceme být předním poskytovatelem vzdělávacích aktivit ve střední Evropě. Své vize dosáhneme dynamickým vývojem, zapojením zákazníka a tvrdou prací. Chceme zůstat mladí, flexibilní a připravení reagovat na turbulentní trh a stále nové technologie.“ To je vize, kterou si můžete vylepit možná tak na záchod a nad tím patosem slintat. Je to vize, kterou se v podniku nikdo nebude řídit, nebude si ji pamatovat a ikdyž bude, ne dobrovolně.

Mou vizí je dělat taková školení, kde se lidé dozví mnoho velmi užitečných věcí a co nejvíce si z toho zapamatují. Má vize mě drží pevně na zemi a je spojena s realitou. Těžko přijde student a řekne: „Rád bych se naučil něco neužitečného“, „rád bych toho uměl méně“ a nebo dokonce: „kéž bych toho víc zapomenul!“.

Z realistické vize se dají dělat realistické cíle a realistické cíle se dají přetavit do realistických projektů. Realistické projekty se dají … zrealizovat!

Vzletné fráze skvěle zní a dobře se vyjímají vedle stejně honosného firemního sloganu. Ale nic neříkají. Neříkají nic zákazníkovi a co je horší, neřeknou nic vlastním lidem. Kdy jednám dynamicky? A kdy pracuju tvrdě? A musím snad školit každou novou technologii?

Ano, vize je obecnější než cíle podniku. Ale nesmí žít ve svém vlastním světě. Být první může být v jednom oboru jeden. Realita, ve které bude sto firem „největší stavební firmou v Česku“ je nemožná. Lepší vize by byla: „troufneme si postavit to, na co ostatní už nemají“. Má kuráž, hodně vypovídá o tom, jak se budou lidé ve firmě chovat a hodně říká o tom, že se atypické projekty oceňují.

Zvláštní situace platí pro začínající podniky. Tam je vize: „stát se největším…“ naprosto mimo mísu. Mladá firma vstupuje na trh, kde je vybudovaný ekosystém věrných dodavatelů, věrných zákazníků, fungující konkurence a rostoucích nároků trhu. Vize se vyvíjí a pokaždé, když se změní podmínky na trhu, může to vyžadovat revizi vize podniku. Od mladého podniku bych čekal vyjádření ve stylu: „Jsme jiní, nebudeme otravovat zákazníky vlastní byrokracií, ať budeme jakkoliv velicí. Děláme XYZ a děláme to lépe než konkurence. Naše XYZ se nerozbíjí, stojí únosnou cenu a skvěle vypadá. Zakládáme si na tom, že naše XYZ se skvěle používá. Zvedli jsme laťku a hodláme v tom pokračovat.“

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích