Blog | Jak přijít o zákazníka?

Jak přijít o zákazníka?

Dnes vyšla nová verze súčto (obdoba Fakturoidu) a já jsem z toho zklamaný. Zhoršilo se uživatelské rozhraní, přibylo pár možností, zdražili a nastavili naprosto nelogický cenový model. A jako třešničku na dortu mi nastavili cenu, za kterou bych si mohl platit plnohodnotné účetnictví.

Súčto je systém, který vám umožňuje bleskově poskládat a poslat fakturu. Když jsem si měřil svou produktivitu na Fakturoidu a srovnával s SÚčtem, vycházelo mi SÚ levněji a lépe.

Jenže mezi verzi 1.0 a 2.0 došlo k několika změnám. Většinu z nich nevidím moc pozitivně:

  • zmizela informace o tom, kolik mi má přijít peněz od všech zákazníků
  • výpis seznamu faktur se najednou nevejde na 1280 monitor, aby nemusel systém zalamovat
  • odstranili stránkování a součty částek v daném období – pro účely statistiky výborná věc, teď asi budu muset jít a všechny faktury si ještě dát do nějakého Excelu a postupně si je ta dopisovat
  • není možné už ze seznamu faktur exportovat přímo PDFka (velmi praktické před odesláním účetní)
  • kalendář mi ukazuje, které faktury BUDOU splatné a ty které BYLY a JSOU DNES už v přehledu nevidím. Takže hledat, co mi kdo má doplatit, budu muset dělat ručně. Ze seznamu. Z toho seznamu, který už není přehledný a úsporný.
  • při vydávání nové faktury musím vytvořit nového partnera. Ikdyž vím, že to je nárazový obchod, který se pravděpodobně už nezopakuje.
  • perliček v GUI je mnohem víc, už jsem je poslal e-mailem autorovi súčta

A teď je tu problém největší. Cena.

Nebudu dlouze rozebírat, že mi nastavili paušál 900 Kč měsíčně. Jen mě udivilo, že ho nastavili nejen mě, platícímu zákazníkovi, ale dokonce i těm, kdo mají súčto zdarma. Zajímalo by mě, kolik lidí si toho nevšimne a pak na fakturu budou smutně koukat a pak ještě smutněji zaplatí.

Co se opravdu nepovedlo, je celkové nastavení pricingu systému fakturace.

Totiž běžně se setkáte se třemi způsoby platby takovéhle služby:

  • platíte za počet partnerů
  • platíte za počet dokladů
  • platíte za obojí

Platba za počet partnerů je ideální pro ty, kteří mají menší počet neustále se opakujících zákazníků. Může se stát, že takové zákazníky obsloužíte desetkrát měsíčně. Ale pořád je to jeden zákazník. Pro takové je ideální třeba Fakturoid.

Platba za počet dokladů je užitečná pro ty, kdo mají hodně zákazníků a fakturují je jen párkrát za rok (třeba 2–3krát). A mají hodně zákaznků, s kterými už nikdy další obchod neudělají. Pokud roste podnik, roste počet faktur a tak se musí zvýšit i paušál (připustíme-li, že se zákazníkem by určitou měrou měl růst i účetní systém). Pokud podnik zůstává konstantně velký, stejně roste počet partnerů. V prvním systému (fakurace podle partnerů) by byl člověk nucen neustále zvyšovat paušál a mít tedy dražší službu. V druhém způsobu zůstává cena konstantní. Pro tento druh podniku bylo ideální SÚčto 1.0.

Jak vidíte, jedná se o dva rozdílné segmenty, na které nejde cílit naráz.

A tak se dostáváme ke kombinaci. To je naprosto katastrofální varianta, kde náklady na službu vždy porostou (roste buď počet partnerů nebo faktur). Co se stane? Podíváte se do statistiky využití služby a uvidíte třeba: počet využitých uživatelů 10 %, počet využitých faktur 7 %, počet využitého prostoru pro přílohy 0 %, počet využitých partnerů 95 %. A tak uděláte upgrade a máte ještě menší využití uživatelů, faktur, prostoru, zkrátka služeb, které nepotřebujete. Přesně tohle je nové SÚčto 2.0.

Ještě počkám na odpověď súčta jak na GUI, tak na strukturu cen. Pokud se věc nedostane alespoň do stavu z verze 1.0., nejspíš zkusím buď Flexibee, kde za 199 Kč měsíčně budu mít úplné učetnictví nebo plnou verzi Fakturoidu bez limitů za 300 Kč.

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích