Blog | Jak chystám slajdy nejen na Barcamp?

Jak chystám slajdy nejen na Barcamp?

Potřebuješ voskovky, výkresy, obyčejné papíry, propisku, černý popisovač, zrcadlovku a kreativitu. Většina slajdů na konferencích je obyčejný odpad (byť třeba pěkně vypadá), já se snažím to udělat jinak.

Slajdy se dělí do čtyř skupin:

 1. ty naprosto strašné – to jsou většinou slajdy na vysokých školách. Desítky slajdů s 10 odrážkami. Na každé odrážce věta. Přednášející pak čte slajdy a ve skutečnosti by snad ani nemusel na místě být. Takové slajdy jsou dobré akorát na přípravu na zkoušku.
 2. lepší, byť s odrážkami – přednášející už někdy slyšel o určité uměřenosti. Tak začal dělat slajdy se 3–4 velmi obecnými odrážkami. I já jsem dlouho takový byl. Problém je v tom, že takové slajdy jsou publiku naprosto k ničemu a hodí se přednášejícímu k tomu, aby měl osnovu spíš pro sebe. Soudím, že kdyby přednášející svůj notebook vůbec nezapojil do projektoru, takové slajdy by publiku neubraly ani na informacích, ani na zábavnosti přednášky.
 3. lepší, s obrázky – takové slajdy se vyrábí následovně. Napíšete si, o čem budete přednášet. A pak ke každému tématu vygooglíte obrázek a ten do slajdů dáte místo textu. A pak tam občas přilepíte 1–2 slova (velikostí ideálně 300 pixelů, ultra ultra ultra bold). Problém těchto slajdů je v tom, že je VELMI těžké najít skutečně trefný a vtipný obrázek. A člověk hledá, hledá a nakonec nároky a soudnost klesnou natolik, že tam vlepí něco, co je aspoň trošku analogické. Takže když je něco „jako v pohodě“, tak tam bude opálený model na pláži. Když je něco „ekonomicky úspěšné“, uvidíte smějícího se tmavovlasého modrookého modela v modré nebo bílé košili u počítače. Když jde o „komunikaci“, tak tam vedle toho frajera bude ještě kočka v kostýmku se zuby bělejšími než antiperle. Když je něco divné, tak tam bude buďto nějaká šílená rasa psa (bulldog, baset…) čumící nakřivo do objektivu. Případně ten frajer z kanceláře, jenže místo smíchu jako křičí.
 4. jiné, lepší slajdy, o ty se snažím já.

Pochopil jsem, že když chci slajdy, které budou bavit, budou relevantní, budou prezentaci doplňovat a nevyužijou žádná šílená klišé, musím si je vyrábět sám.

Při přípravě prezentace na Internet Developer Fórum jsem na to přišel. Vzal jsem papíry a udělal jsem něco, co bych nazval vizuálním scénářem. Vycházel jsem z toho, o čem budu mluvit. Už tehdy jsem přišel na základní princip:

Najdi nejlepší způsob, jak prezentovat svou prezentaci graficky a osekej použité nástroje na kost.

Platí následující: zvol témata z vizuálního scénáře a minimalizuj počet prostředků, které potřebuješ k jejich realizaci. Na IDF mi stačily papíry, pastelky a mísa s vodou. A samozřejmě zrcadlovka mající objektiv s velkou světelností, bez toho by to nešlo.

Slajdy z IDF najdete tu

Další konference na holení bylo letošní Webexpo. Stačil mi popisovač a větší formát Moleskine (typ na akvarel). A opět vizuální scénář. Pozvolna jsem skládal svou prezentaci. Zhruba polovina kreseb se do slajdů nedostala. Kvalitu čehokoliv, co děláme, je možné zvýšit tím, že si dáme určitou kvalitativní rovinu a vše pod ní vyhodíme. Skoro polovinu svých článků nikdy nezveřejním. A stejně tak slajdy na Webexpo byly vizuálním pomocníkem, který měl umožnit mým návštěvníkům to, aby se zároveň dozvěděli co nejvíc, ale zároveň nebyli zahlceni a prezentaci si užili.

Slajdy z Webexpa najdete tady

A je tu Barcamp, kde jsem povídal o Cargo Scrumu. Můj vizuální scénář opět nesmí chybět. Obsahuje prvky, které jsem chtěl zobrazit, obsahuje pořadí a taky to, jak dlouho se bude nějaký slajd zobrazovat. Tentokrát jsem svou prezentaci osekal na pouhých 8 slajdů. 75 procent prezentace se navíc na slajdech budou zobrazovat jen číslice 5 a 12. Trošku netradičně jsem použil výkresy, voskovky, nůžky a propisku, jako vždy zrcadlovku, oblečení z Egypta a sama sebe.

Slajdy jsou plné nedokonalostí a to je na nich nejlepší. Kdybych chtěl dokonalé efekty, dokonalé stíny, dokonalé cokoliv, vyrobil bych slajdy celé v počítači.

Všech 8 slajdů má svou logiku (která vyplývá z mé osobní osnovy a vizuálního scénáře).

Prezentaci z Barcampu najdete tady.

Vysvětlení následuje:

 1. nápis Scrum – se zobrazovala celou dobu, než prezentace začla, v průběhu toho, než se představím a přijde čas na osnovu. Pomáhá to lidem, kteří vchází do přednáškové místnosti poznat, že jsou na správné prezentaci, případně že mají rovnou odejít, pokud je téma nezajímá.
 2. osnova – jediné odrážky v mé prezentaci. Osnovy jsou velmi důležité. Zajedna díky nim dostanou šanci ještě včas odejít ti, kteří by marně čekali na něco pro ně relevantního (50 dobře zacílených návštěvníků je mnohem lepší, než 50 zacílených a 50 nudících se, kteří si u toho vykládají a nudí se a ruší ostatní). Zadruhé je to pravá chvíle lidem říci, že nemusí nic opisovat, že na konci bude odkaz, kde si můžou všechna zmiňovaná fakta stáhnout i se zdroji, z kterých jsem čerpal.

3–5) Jsou to slajdy, kdy jsem si dovolil smysl pro humor a je v nich úvod do tématiky (jediný text, který jsem použil, je odkaz na agilní manifest, další 2 slajdy jsou fotografie, na jedné z nich jsem já jako arab, žádný model na pláži nebo před monitorem). Význam je v tom, že Agile je občas špatně vnímáno jako nějaké nábozřenství. Že do firmy přijde konzultant a ten to tam zavádí jak nějaké rituály a to je špatně. Že je důležité pochopit principy agile obecně.

 1. nápis 5 – protože jsem povídal o 5 základních benefitech a zároveň pravidlech, které agile (a Scrum zároveň) nabízí.
 2. nápis 12 – protože jsem povídal o 12 velmi častých chybách, které se udělají snadno a podnik díky nim brutálně pohnojí implementaci Agile a Scrumu.
 3. odkaz na můj web – každá prezentace musí končit jednou věcí. Co chci, abyste udělali teď. Pokud vás lámu ke sportu, dám odkaz na vyhledavač sportovišť. Pokud chci, abyste si koupili knížku, odkážu vás na stránku té knihy na Amazonu. Na Webexpo jsem připravil speciální stránku ukazka.knesl.com, na které jsem připravil účastníkům prezentace seznam všech zdrojů, z kterých čerpám. Já tam dal odkaz na svůj web a svůj Twitter, protože o agile pravidelně píšu. Na svůj web dávám odkaz, protože je tam možnost přidat si RSS. Na svůj Twitter proto, že všechny mé články linkuju i tam.

Možná vás zajímá téma vizuálního scénáře. Vzniká takto:

 • vezmu témata, o kterých budu mluvit.
 • vymyslím, co na slajdech bude. Vždy se snažím sloučit více témat do jednoho slajdu.
 • napíšu si, jak dlouho budu mluvit a jak dlouho bude slajd svítit

Čím delší dobu mi říká, že někdo bude na slajd koukat, tím musí být jednodušší. Číslici 5 a 12 si nikdo nebude dlouho prohlížet – narozdíl od palem na pláži nebo nějaké modelky, která navíc vypadá mnohem líp než já. A tak budu mít náležitou pozornost, můžu mezi jednotlivými body témata přeskakovat, jak se mi hodí a nemusím vůbec myslet na prohazování slajdů. Je to pro všechny zúčastněné praktické.

Níže následují fotky z přípravy slajdů:
pracovni stul
pracovni stul
pracovni stul
pracovni stul
pracovni stul
 pracovni stul

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích