Blog | Já taky…

Já taky…

I já jsem si prošel tím obdobím. Napsal jsem svůj framework, své CMS, svůj e-shop, svůj katalog. Pak jsem to všechno používal až k zblití, což bylo typicky už druhé nasazení. Šablonovací engine, který po aplikaci 4 write-only preg_replaců aplikoval pokročilou funkci „eval“ dodnes pohání tisíce requestů denně.

A nakonec jsem to všechno zahodil a pokaždé, když mě zas taková kravina napadne, kousnu se do ruky, abych se probudil.

Dnes se katalog tisíců NotInventedHere™ aplikací rozšířil i na vlastní slevový server, aukční systém a Web 2.0 sociální síť pro (chovatele činčil, japonské pyromany, doplň cokoliv, stačí vyměnit obrázek v hlavičce). Ano, všechno z toho jsem si taky zkusil napsat. Ten aukční systém byl taková pecka, že jsem ho splácel dva roky (na ten „zaručený kšeft“ jsem si stihl najmout i pár lidí).

Tato zkušenost mě dovedla k poznání.

Nepiš obecné produkty. Nepiš obecné produkty. Nebo si pořiď tým aspoň 5 (nebo spíš 10) dalších vývojářů.

Nevím, jestli byla zoufalejší tahle myšlenka 1. napíšu si svůj obecný modulární (jo!) CMS, 2. …, 3. mám miliony instalací, nebo moderní startupová představa 1. napíšeme virtuální hřbitov pro zvířátka s prvky sociální sítě, 2. …, 3. ???

Posledních 5 let píšu převážně software na míru.

Tedy objeví se zákazník s velmi konkrétním problémem.

Já:

  1. zjistím, jestli to neřeší už Wordpress
  2. nebo nějaký jeho plugin
  3. nebo PrestaShop
  4. nebo vBulletin
  5. nebo … (doplň další skvělou ukázku čistého kódu z roku 1999)

Pokud ano, pošlu ho k patřičnému implementátorovi.

Zato když přijde s reklamním systémem, který bude řízený neuronovou sítí (to jsem kdysi rozdělal a nedodělal). Nebo e-shopovým server-side API pro iPhone aplikaci, které musí škálovat 10 tisíc requestů za vteřinu (v tom jsem taky měl prsty). Nebo s další speciální obskurností. Pane, posaďte se, tohle mě zajímá.

Já taky psal generické aplikace, které měly mít milion instalací. A dnes už nechci. Tahle jasná cesta k úspěchu moc často k úspěchu nevede. Když máte 20 zbytných zaměstnanců, možná ano. A hlavně je to nuda. Napsat u e-shopu asi tisící napojení na Money S3. U CMS komentáře pod články. Ježí se mi chlupy na rukou, jak to píšu.

Tento příběh by měl mít konec. Nemá. Ještě pořád mě napadají myšlenky na vlastní ale-líp-udělaný klon X. Ale už se umím bránit. Trochu.

$ hg init social-web-2.0-html5-groupon-clone

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích