Blog | Informarketing a ovládnutá nika

Informarketing a ovládnutá nika

Existuje jedna cesta k poměrně jistému příjmu, který z vás sice neudělá miliardáře a nějaké ty miliony vám vydělat může. Ta cesta se jmenuje „ovládnutí tržní niky“. Tedy vyberte si jednu specifickou oblast a v ní se stanete naprostou jedničkou a uděláte konkurenci irelevantní.

Kdo by šel na školení Nette a nepřemýšlel o Davidovi jako o prvním člověku? Davidu Kiršovi se povedlo obsadit tržní niku, která se nazývá infomarketing (k tomu se ještě vrátím). Podobně fungují i další lidé a firmy. Kdo by šel pro přístupnost jinam, než k Radkovi Pavlíčkovi? Kam jinam pro Flex, než k Borkovi Bernardovi? Kam jinam pro Scrum (zvlášť pokud chcete pohled vývojáře i pohled vystudovaného ekonoma), než ke mně? Kam jinam pro… doplňte si další a další obory a jména číslo jedna, která vás hned napadnou.

Tahle strategie je naprosto jasná. Žádná nika není příliš malá, dokud ji může ovládnout právě jeden člověk.

A teď k infomarketingu.

David Kirš je pro mě téměř neznámý člověk. Před časem vyšel s Email Akademií, která byla prý dobrá. A teď má Milionové impérium. To se stalo známé hlavně tím, že nabízí brutální affiliate program 3000 korun za jednu konverzi. Následkem toho o jeho affil linky všude zakopávám.

To jeho MI (naschvál neodkazuju, už mám těch odkazů všude dost) je v podstatě návod, jak dělat infomarketing. Buzzword, které popisuje následující věc: vytvořte produkt plný informací (knihu, blog, sérii videí), ve kterých budete učit ostatní nějakou specifickou věc. Pak o tom začněte mluvit a psát a natáčet videa (přidejte trochu nadšení, zápalu, víry a může se to podařit).

Typické infoprodukty pro vývojáře jsou Peepcode nebo Clean Coders.

A v MI se naučíte, jak tyhle produkty navrhnout, vytvořit, nasdílet a prodávat.

No a tady narážíme dost na problém, co vlastně ti lidi budou vytvářet a je to i důvod, proč si myslím, že naprostá většina lidí v MI žádné miliony nevydělá ani za rok, ani za dva.

Tihle lidé budou (jak se říká v sales videu) točit videa k tomu, co mají rádi, co je baví, co milují. A bohužel ne každý bude obsazovat unikátní tržní niku.

Před pár dny jsem si povídal s Josefem NevoralemNaučmese. A řekl věc, která se mi spojila až o dost později. Totiž řekl, že kurzy přibývají v módních vlnách. Jedna vlna byl osobní rozvoj, další vlna byly kurzy fotografování, další vlna jsou věci kolem webu, další vlny jistě přijdou.

V podobných vlnách se jistě budou objevovat infoprodukty a v tom je problém.

Představte si slečnu Magdu, která ráda ohýbá drátky a vyrábí šperky (takzvaně drátkuje). Koupí si za 10 tisíc návod, jak natočit videa, jak je sdílet a jak je propagovat. Jenže s ní tohle napadne ještě asi 40 takových dalších slečen a pár pánů. Podobně napadne pana Karla udělat kurs focení krajiny. S ním ho to napadne dalších 15 fotografů a fotografek. V tu chvíli se všichni pustí do práce. Nikdo není první (protože taková školení už v Česku jsou). Dokonce, ikdyby někdo chtěl konkurovat MI a založit si taky kurz infomarketingu, bude už jen bojovat o to, aby vyžral podíl v tržní nice.

Představa „dělejte co milujete, buďte šťastní, lidé chtějí vaše informace“ je hezká, ale velmi lichá. Ne každá věc, kterou lidi milují jako koníček, uživí všechny lidi jako lektory.

Výsledkem bude, že ke splnění cílů budou muset dotyční méně drátkovat a víc času trávit marketingem (buď zvyšováním podílu drátkujte podle mě nebo zvětšováním trhu přivěďte k drátkování i své kamarády a příbuzné). To už ale není to, co člověk miluje, není to to, co člověk chce. Není to to, co člověk rozumí pod slovy: „lidi chtějí platit za to, co vy děláte“.

A kdo neumí marketing (to bude odhadem tak 95–99 procent těch kdo si MI koupí), bude nejspíš konkurovat cenou, což je to nejhorší, co můžete udělat, pokud nemáte obrovskou drátkovací halu pro 500 studentů.

Ale zajímavé bude pozorovat, až pár lidí s exotickými koníčky/marke­tingovým potenciálem/prvních v trhu obsadí další niky a budou dáváni za příklad, jak vy všichni ostatní taky můžete vydělat za rok milion. Když to dokázal sympaťák František, který nás jako první zasvětil do domácího chovu piraní, tak proč ne vy, fotografové, grafici, sportovci…?

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích