Blog | GTD není jen o seznamech úkolů

GTD není jen o seznamech úkolů

Getting Things Done je způsob řízení, který spousta lidí v IT dělá (nebo se o něj alespoň snaží). Já si ale myslím, že lidi spíš jen používají GTD software a o tom, jak Mít vše hotovo, až tak moc neví. Dnes se pokusím prolomit mýtus, že GTD = seznamy úkolů.

Takže co je GTD?

GTD je metodika řízení, která definuje workflow na denní, týdenní, měsíční a dlouhodobějších bázích (ještě 1–2 roky, 5 let a celý život).

Na denní a týdenní úrovni existují 2 rituály:

Denní rituály GTD

Ráno se podívám do diáře, co mě čeká a dám je do dnešního seznamu. Pak se podívám na seznamy úkolů, co musím udělat nejpozději dnes a na další dny dopředu. Dám je do seznamu. Projedu si aktuální projekty a podívám se, jestli tam jsou odpovídající další kroky a dám si je do To Do Today pod položky z diáře a úkoly, které musím udělat dnes.

Úkoly, které mám v diáři a které dnes expirují jsou prioritní, když neudělám ostatní úkoly, nevyčítám si to.

Týdenní rituál GTD

Každý týden je Week Review. Projdu úkoly, které jsem udělal a zhodnotím, jak se mi dařilo nebo nedařilo. Pokud jsem měl nějaký experimentální týden (týden, kdy jím jenom syrovou stravu, týden, kdy si každý den zapisuju, co jsem dělal minutu po minutě apod.), zhodnotím výsledky.

Po revizi nastává práce se vstupní schránkou. Beru jednotlivé položky a dělám s nimi proces, který si zaslouží samostatný článek. V podstatě ale u každé položky zjistím, co pro mě znamená. Zda nějak ovlivňuje mé cíle, zda vytváří novou práci pro mě nebo někoho jiného a zda si dané údaje chci uchovat. Podle toho s každou položkou naložím.

Buďto ji smažu (nejčastější)
Nebo z ní udělám projekt (a naplánuju první kroky)
Nebo z ní udělám úkol (pokud je to jednoduchá věc)
Nebo úkol deleguju (protože nikoho nezaměstnávám, mám rozhodně v této oblasti co dohánět)
Nebo položku zařadím do seznamu jednou/někdy a zhruba za měsíc se k ní vrátím a zjistím, jestli je pořád pro mě zajímavá (pak z ní udělám projekt; tady dávám všechny „geniální“ nápady, které mám chuť hned začít programovat)

Posléze následuje samotné plánování projektů. Podívám se na své oblasti zodpovědnosti (oblasti, kde chci dosáhnout cílů) a vytvářím projekty tak, abych se ve všem posouval. Oblasti zodpovědnosti nejsou jen profesní, zahrnují sport, vztahy s rodinou a přítelkyní, cestování apod. Všechny vyplývají z vyšších úrovní o kterých napíšu v dalším díle. Na konci week review mám seznam projektů s termíny na týden dopředu.

Toto je workflow na nízké úrovni. Už to člověku hrozně uleví.

Pak jsou tu vyšší úrovně, které mají ještě větší vliv na život. Těm se věnuji v následujícím článku GTD není jen o seznamech 2.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích