Blog | Můj experiment se SuperFocusem

Můj experiment se SuperFocusem

Před časem jsem zmiňoval AutoFocus. Dnes vám ukážu další postup od Marca Forstera. Jmenuje se SuperFocus, je AutoFocusu velmi podobný, přidává urgentní úkoly. Já jsem dnes v pátém dni experimentu.

Co má AutoFocus a SuperFocus společného?

  • princip často a krátce – tedy nenutit se do práce na jednom úkolu dlouhodobě, v systému by člověk měl pořád něco dělat, ale jen to, co ho baví a když ho to bavit přestane, má jít na jiný úkol. Já osobně musím říct, že tento bod se mi nepovedl zavést. Když už začnu dělat nějaký úkol, snažím se ho dotáhnout do konce.
  • princip podvědomí nad vědomím – výběr úkolů je nechán na podvědomí. Vybírá se úkol, který „vyčnívá“. Výsledkem by mělo být odbourání vnitřních bloků k práci.
  • řízená prokrastinace – pokud se chci flákat, napíšu si úkol „brouzdat po soc.sítích“ a až se k němu dostanu, tak ho udělám a pak si vezmu další práci. Vybírám si úkoly, který mě budou bavit – tím pádem je prokrastinace omezena – člověk nemá takovou potřebu dělat něco jiného, pokud dělá úkol, který ho baví.

Čím se liší?

  • máme 2 sloupce – vlevo jsou úkoly běžné, vpravo jsou úkoly urgentní
  • pokud pracuju na úkolu a nedokončím ho úplně, sepíšu ho dolů. Nedělá se čára. Jakmile dojdu na další stránku, napíšu úkol na další stranu
  • pokud pracuju na urgentním úkolu a nedokončím ho, škrtnu ho a napíšu na další stránku. Pokud je další stránka prázdná (ještě jsem se tam nedostal s běžnými úkoly), napíšu úkol na 1. stránku, kde je v pravém sloupci místo
  • vybírám si úkoly na jedné stránce z levého i pravého sloupce
  • na další stránku smím pouze tehdy, pokud jsem pracoval na všech urgentních úkolech na dané stránce
  • při vložení 1. úkolu ve dni napíšu ke sloupci datum, ať vím, kdy se úkol v systému objevil

Statistika systému

Den Vložených Zpracovaných Zbývá
0 (prvotní naplnění) 62 0 0
1 9 23 48
2 21 23 50
3 13 4 59
4 (neděle) 1 1 59
5 31 45 73

Z toho mi vychází následující statistika:

Průměrný počet vložených (počítá se i znovuvložený) denně: 15
Průměrný počet zpracovaných (pracoval jsem na nich, ať už jsem je dokončil nebo ne) denně: 19.2
Dní k dokončení všech položek: 17.38

Kvůli SuperFocusu trochu zanedbávám GTD, proto nepočítám, že bych tento systém udržoval napořád. Dává mi ale dobrou informaci o tom, že si opravdu udržuji práci na cca 2 týdny dopředu (což souhlasí s tím, co doporučuju na Školení GTD). Kladu si experimentu hlavně otázku, kolik úkolů skutečně udělám a kolik jich přibývá. Zároveň mě zajímá, po kolika dnech bude zcela zpracovaný seznam z prvního naplnění, tedy jaký nejstarší úkol v systému budu mít. Tak trošku si říkám, jestli bych úkoly starší 17 dní neměl rovnou mazat.

Life Hacking

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích