Blog | Co je startup?

Co je startup?

Mám pocit, že startup je nejvíc nepochopené slovo dnešního IT světa. Lidi si myslí, že je to jen buzzword a ono ne. Myslí si, že každý teď všechno nazývá startup a ono ne. Startup se dá poměrně dobře definovat.

Čtěte dál a už nikdy nebudete mít hokej v tom, co je a co není startup.

Předně tedy startup má dva významy.

Startup jako firma. Startup jako business model (má různé varianty jako je Lean Startup).

Startup jako firma je obvykle podnik, který se snaží o inovaci v obrovském měřítku (celonárodním až globálním) s vědomím, že tato inovace má víc než 95procentní šanci selhání.

Je zjevné, že pětitisící e-shop s bílým zbožím, stopadesátý klon Grouponu, další kopie ICQ není startup.

Kdežto pokus o vymyšlení motoru, který si sám rozkládá vodu na vodík, ten spaluje a to vše z dostupných materiálů a efektivněji, než dovede stávající konkurence, to startup je. Stejně tak je startup využití nových prostředků, které donedávna nebyly dostupné (proto tak často slyšíme o mobile- social- local- aplikacích – to jsou všechno poměrně nové fenomény).

Problém startupů je v tom, že mají extrémně malou šanci skutečně uspět (byť lidé, kteří pro ten startup pracují, jsou přesvědčeni o opaku a nic kromě selhání jim to nevymluví).

Tady nastupuje druhý význam. To je startup jako věda, jako business model.

Startupisti věří, že pokud použijí některé návody, principy, jejich šance na úspěch se zvýší (teda oni věří, že uspějí tak jako tak, ale že tento návod úspěch urychlí).

Mezi tyto „startupové“ nástroje patří věci, které jsou už dnes běžné (například marketingové „smoke testy“), věci, které se jinde vzaly, přetvořily (naprosto celý Kanban a Lean Software Development je extrémně špatně pochopený Toyota Production System), tak i věci naprosto nové (Pivoty, Lean Canvas). Mnoho startupů aplikuje Scrum, A/B testování, UX development. Používají nejmodernější postupy na webu (HTML5, Responsive Design, Offline Storage, node.js, Coffeescript) ne proto, že by to tak moc potřebovaly, ale protože i investoři mají své „keywords“ podle kterých filtrují, jestli máte šanci, nebo jste ta odsouzená většina.

Protože startup jako firma a startup jako obchodní model se navzájem doplňují, jedná se o svět sám v sobě. Praxe i teorie je vytvářena, upravována a zkoušena na písečku se svou terminologií.

Tím, že se stanete startupem, začnete používat jiný slovník (firma změní strategii, startup udělá pivot), jiné postupy (místo marketingového výzkumu uděláte smoke test) i jiné nástroje (místo toho, co používáte už 5 let, použijete nejspíš nástroj, který před 5 lety vůbec neexistoval).

Firmy a startupy od sebe navzájem můžou brát. Ale osud každého z nich je jiný. Firma musí dávat smysl od začátku, je šance, že uspěje (rozhodně větší, než u startupu), ale nedá se tak úplně čekat, že svého majitele udělá miliardářem. Startup se od začátku chystá na masivní škálování směrem k desítkám milionů uživatelů. Firma má stabilnější strategii, obchodní model, víc spolupracuje se zákazníky a nepouští ty, kteří platí. Startup klidně odhodí tisíce zákazníků, protože míří na stonásobně vyšší čísla.

Podnikání & Startupy

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích