Blog | Co je s Mockistou?

Co je s Mockistou?

Jak jste si mohli všimnout, Mockista nemá už dlouho žádné nové commity. Dokonce jsem nechal vypršet doménu. Tu teda obnovím, jestli mi ji nějaký doménový grázlík nevyfoukne.

V současnou chvíli jsem s Mockistou v zásadě spokojený (btw Honza Marek udělal fork a upravil mockistu tak, aby byl spojený i on, k čemuž vás všechny určitě nabádám).

Mockista se dostal do stavu, kdy úsilí vložené do přidávání dalších věcí nepřineslo odpovídající růst. Evoluce skončila a to, co teď chci pro svět mockování udělat, je revoluce.

Už před časem jsem se zamyslel nad tím, jak udělat ne lepšího Mockistu, ale jak udělat to nejlepší mockování, jaké si umím představit.

Výsledek?

Koncept, který zatím nosím v hlavě. Říkám mu Mockio (ale divil bych se, kdyby někdo už tento název nepoužíval).

  • programátor by neměl být nucen napsat ani písmeno navíc
  • mělo by být snadné vymockovat klient pro server i server pro klienta
  • z jednoho nástroje by tedy mělo být možné dělat mocky pro PHP i JavaScriptovou část aplikace
  • kód by měl generovat PHP kód kompatibilní jak s Mockistou, tak s PHPUnit mocky
  • kód generovaný pro JavaScript by měl být kompatibilní s nejpoužívanějšími nástroji ve světě JS (Sinon? JSMockito? co používáte? Napište do komentářů)
  • mockování věcí, jako řetězových dotazů pro Nette\Database nebo Zend_Db_Statement by mělo být lehké, ne takový opruz, jako je to teď ve všech mockovacích framewocích
  • i nadále si chci zachovat mockování formou příkladů (tedy žádné $mock->shouldReceive(„met­hod“), ale opravdu použít metodu, tedy $mock->method())

Na jednom ze srazů Ruby programátorů jsem bafnul na Davida Majdu a poprosil ho, jestli mi pomůže udělat parser. Slíbil, že ano.

Tož takhle. Mockista není mrtvý, jsem ochotný opravovat bugfixy, jestli nějaké nahlásíte. Samotný vývoj bude ale v Mockistovi spíš směrem ke kompatibilitě s nástupcem, Mockiem. Už teď je imho Mockista nejúspornější mockovací nástroj pro PHP. V dalším kroku bych chtěl udělat nejúspornější nástroj jak pro PHP, tak i JS.

Programování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích