Blog | Co budujete vs v čem to budujete

Co budujete vs v čem to budujete

Když lidé píší svou zkušenost s vývojem aplikace, webu nebo jiného produktu, obvykle mají články dvě podoby. Co jsme budovali vs jak jsme to budovali. Jeden by řekl, že je to nahodilé, že kdokoliv může napsat článek na obě témat. Ale nezdá se mi, že to tak opravdu je.

Ze zkušenosti, když si s lidmi povídám o jejich práci, se lidé dělí na ty, které zajímá a baví se buď o tom, co řeší a pro koho, nebo o tom, jak to řeší a co k tomu používají.

Když to přeženu, budou dvě sorty lidí.

Jedni ví o nějakém problému, který je potřeba vyřešit. A je jim jedno, jestli to vyřeší tejpovací páskou, Excelovou tabulkou, Visual Basicovým skriptem nebo nejmodernější technologií. Mnoho mých zákazníků používá Zend Framework 1 a nemají zatím žádný plán nahradit ho za ZF2, Symfony, Nette nebo jakýkoliv jiný framework.

Pro druhé je problém k řešení jen stafáž, na kterou si navěsí experimentování s technologiemi. Je jim víceméně jedno, jestli bude produkt úspěšný, dokud bude úspěšný dost na to, aby si mohli pracovat v čem chtějí. Ještě neví, co bude jejich příští projekt, ale už ví, že použijí React, Meteor, Mongo nebo cokoliv jiného, o čem před 14 dny zjistili, že je to teď cool.

Úspěšné firmy, které jsem poznal, obsahovaly obě skupiny takových lidí. Jak ty, kteří jsou v technologiích konzervativní a tlačí na řešení problémů uživatelů, tak i ty, kteří se informují, vědí, co je dnes bleeding edge a jaké jsou možnosti.

Když máte v týmu obě skupiny lidí, inovujete, umíte dělat ty věci, které jsou nové a kde je velká poptávka a malá nabídka. Tak vypadají úspěšné týmy.

Když budete mít jen „konzervativce“, asi budete krátkodobě, možná i střednědobě schopni vydělat dost peněz a pomoci spoustě lidí. Budete produktivní jako hrom. Ale jste na cestě do historie a do zapomnění.

Když budete mít pouze „inovátory“, postavíte nejvíc „cool“ produkt, který buď nikdo nebude chtít proto, že předběhnete dobu, nebo pravděpodobněji proto, že jste neměli čas zabývat se tím, co váš uživatel opravdu chce a jestli mu nestačí ta Excelová tabulka.

Pro firmy i startupy to dává určitou lekci.

Jednu dobu byl nesmírně populární Web 2.0, tagování, obsah generování uživateli, sociální sítě. Pak přišlo oblíbené „mobile social local“. Teď jsou to Internet Of Things mezi kterými jeden z hitů, který už začíná být fakt vidět, jsou Wearables. Technologie a společnost uzrály a startupy (ale s nimi i korporace jako Microsoft, Apple) pokrývají celý svět tím, co se dá.

Takže vznikaly mobilní aplikace pro nakupování, bydlení, dopravu atd. Teď budou vznikat chytré trouby, termostaty, alarmy, topení do domácností. Asistenční drony, které budou pomáhat vozíčkárům atd.

A pak přijde další změna, posun. A znovu se rozeběhne ten boj o to, kdo obsadí ty nové možnosti. To získání trhu zpravidla neudělá ten, kdo jej obsadí první (jak tvrdí oblíbený mýtus), ale ten, kdo daný problém vyřeší první dobře. A na dobré řešení je někdy potřeba víc nových technologií, jindy víc produktového uvažování. První je někdy zbytné. Vždy tam ale musí být to druhé.

Moudrý manažer pak podle toho staví svůj tým. Jste-li v situaci: „Vybudujte to a oni přijdou.“ (velmi vzácné touto dobou), lze mít tým plný experimentátorů s nejnovější technologií. Častěji budete muset nějak řešit problémy zákazníka a tomu je jedno, jestli je vaše aplikace v PHP+jQuery, v nodejs+Reactu nebo jestli je zcela statická.

Ještě jednou to zopakuju. Vašemu zákazníkovi je naprosto zcela ukradené, v čem a jak je aplikace naprogramovaná, dokud řeší jeho problém. Single Page Aplikace jak taková neřeší žádný problém. Až to, že funguje offline, přináší nějaký benefit. To, že aplikaci můžete zabalit do PhoneGapu a distribuovat na mobily nepřináší žádnou hodnotu, až to, že ji skutečně takto začnete distribuovat, to hodnotu přinese.

Takže použití nové technologie by mělo být odůvodněno tím, že platí aspoň jedna z následujících vě­cí:

  • už danou technologii umíte odjinud
  • daná technologie vám umožní něco, co dosud nemůžete dělat – a co zároveň udělat chcete
  • na novou technologii seženete lidi, na starou ne
  • budete v nové technologii produktivnější i po započítání času potřebného na naučení

Podle toho, jak si odpovíte, byste měli vyslyšet volání po tom použít nějakou novější technologii. A dál si pište nebo čtěte články, které vyhovují vašemu přístupu.

Programování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!

Předchozí článek
Následující článek


Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích