Blog | Čím mladší, tím lepší

Čím mladší, tím lepší

Vyhodil jsem právě stařičkou knížku Turbo Pascal. A vzpomněl jsem si na své programátorské začátky (právě v tomto jazyku) někdy před 13–15 lety.

Nebylo běžné programovat ve skriptovacích jazycích velké věci. Nebylo běžné refaktorovat. Objektové programování lidé spíš nepoužívali. Dokonce velká spousta lidí pochybovala, zda je OOP vůbec k něčemu (dnes jsou taky tací, ale je jich mnohem míň). Taky jsme znali DOSová přerušení. Znalost výrazu int 21h dělí dvě IT generace snad líp, než cokoliv předtím.

A bylo lehký shodit DOS vlastním kódem. Používal se LPT port a COM port. A taky nebylo zvykem, že měl počítač harddisk, spíš se všechno nahrávalo z opravdu VELKÉ diskety do horní paměti, která měla 640 kilobajtů, což v té době opravdu stačilo všem. A když nestačilo, nabootovala se starší verze DOSu (já ji měl v němčině, už podle chybových hlášek jsem věděl, že ten jazyk nebudu mít rád).

Tiskárna znamenalo jehličková tiskárna.

Pak přišly 286ky. A 386ky. Stály kolem sta tisíc a jezdilo se pro ně do Rakouska. Já na ně chodil k sousedům a učil se programovat na papír. Taky se hrály hry a když chtěl člověk do dalšího levelu, mohl ho buď uhrát, nebo nějak upravit save soubor, když se v té změti vyznal. Já si tak odemkl všechny levely Sokobana (můj táta ho dohrál poctivě až do konce, což dodnes obdivuju).

Někdy v roce 1998 jsem začal programovat v PHPčku. Taky jsem při hrátkách s CSS nezávisle na zbytku světa náhodou vynalezl beztabulkový layout. Dost jsem s PHP experimentoval a vzhledem k tomu, že jsem předtím používal Pascal, C a assembler, přišlo mi PHP jako hezkej jazyk.

A samozřejmě tu bylo Delphi. Někde jsem sehnal Delphi 3.0, které stálo snad čtvrt milionu. Napsal jsem v něm svou první textovku/adventuru.

Kolem roku 1998–2000 jsem hodně crackoval. Věděl jsem, které dll ve Windows 98 co dělá. Tak jsem si nastavil debugger a sledoval výpočet sériového čísla. Nebo na správném místě prohodil instrukci je na jne. Jojo, nezapomenu, když jsem v SoftICE zapnul debugger a přepnul se tím do kernel módu. Každý mp3 přehrávač začal v tu chvíli dělat d d d d d d d… (kromě toho integrovaného přímo v SI, což byl ten nejhnusnější mp3 přehrávač, jaký jsem v životě viděl). Pak přišel OllyDbg. No ale ten už byl moc „vokenní“ a crackování ztratilo punc hackerství (k tomu dopomohl i disassembler IDA, který uměl věci jako dekomprimovat a dešifrovat binárku, což autoři občas dělali – včetně mě).

No ale teď k titulku článku.

Všechny tyhle věci bych s radostí hodil do koše a milerád se narodil o deset let později. Spousta vývojářů, kteří tohle taky zažili, zastávají názor, že je to obohacuje, že jim to pomáhá.

Já popravdě nemám pocit, že bych cokoliv z té doby používal dnes v praxi. Rozdíl mezi Pascalovou procedurou a funkcí je fakt okrajová blbina, stejně jako znalost toho, jakým přerušením načtu znak z klávesnice nebo pro většinu z nás, jak dynamicky alokovat paměť.

Byla to romantická doba, ale programátor s praxí 20 let, 15 let a 10 let se liší jen v tom, kolik nedotažených, obtížně použítelných a nepraktických technologií musel ovládnout, použít a zase zapomenout. Je tam vývoj v osobnosti směrem k větší odolnosti a trpělivosti. Ale určitě ne v tom, že by v praxi používal svou implementaci jednosměrně zřetězeného spojového seznamu. Dnes napíše people = [] a má hotovo.

Programování

Předejte zkušenosti i dalším a sdílejte tento článek!Jiří Knesl
Business & IT konzultant

Jiří Knesl poprvé začal programovat v roce 1993. Od té doby, díky skvělým učitelům a později zákazníkům, měl možnost neustále růst v oboru vývoje webových aplikací a informačních systémů. v roce 2002 se přidal zájem o ekonomii a v roce 2006 o organizaci práce. Vším tím se konstantně profesně zabývá jak ve svém podnikání, tak i u zákazníků. Za posledních 5 let vydal na tato témata přes 400 článků.

Prohlédněte si moje reference

Mám zkušenosti z rozsáhlých projektů pro korporace, velké podniky, střední i malé firmy, ale i pro startupy v cloudu. Zvyšoval jsem jejich know-how, pomáhal nastavovat jejich organizační strukturu, byl lektorem a mentorem v náročných situacích. Podívejte se, jak vidí můj přínos samotní klienti.

Sledujte mé postřehy na sociálních sítích