Proč nikdy nebudete bohatí?


Už je těch článků několik. A i já se pokusím přispět trochou oleje do ohně článků, které mi zatím přijdou docela hloupé a nemluvící pravdu.

Zaprvé. Co je bohatství? Mít víc než utratíte? To je hloupost. Asketa s miskou na jídlo a bederní rouškou není bohatý. Není bohatý, je finančně nezávislý, což je něco trošku jiného. Bohatý člověk je ten, kdo si může dovolit životní styl bohatého. Ať už ho má nebo ne, může mít dům se sedmi ložnicemi, limuzínu, komorníka, zahradníka, kuchaře. Může děti poslat na Yale a nemusí si na to půjčit. Bohatý člověk skutečně utratí míň, než vydělá (je tedy zároveň finančně nezávislý). Ale jeho měsíční výdaje mohou být ve statisících až milionech. Netvrdím, že bohatý člověk tak musí činit. Nemusí, ale může.

A tady se dostáváme k principům, které jsou mi jako ekonomicky vzdělanému člověku jasné.

  1. bohatých je z principu málo – protože na takový životní styl dosáhne málo lidí, je logické, že většina z těch, kdo se o něco takového pokusí, musí nutně selhat. Musíte být schopní, pracovití, můžete mít štěstí, můžete se dobře narodit. Ale nikdo a nic vám bohatství nezaručí. Ani sto knih o bohatství. Ani podnikání. Ani investoři. Ani to, že půjdete do perspektivního oboru. Bohatých je promile a vaše šance dostat se do horní promile je v řádu promilí. Smiřte se s tím.
  2. jste zaměstnanci – jako zaměstnanec zbohatne málokdo. Někteří dostali podíly ve startupech. Někteří top manažeři berou milionové mzdy. Takových je hrstka. Většina bohatých lidí buď podniká nebo dědí. Pokud vás nečeká dědictví, nezbývá vám nic než začít podnikat.
  3. nemáte schopnost vydělávat peníze – schopnost vydělávat peníze se musí učit. Můžete být extrémně tvrdě pracující a plánující člověk, ale budete vydělávat třeba jen o 30 procent víc, než je průměr ve vašem odvětví a lokalitě. Pohybuji se hodně v oblasti farmacie. Jsou tu spousty velmi tvrdě pracujících lidí, kteří studovali extrémně těžkou školu. A vydělávají průměrnou mzdu. Naučit se vydělávat peníze je principielně věc toho, umět dosáhnout exponenciálního růstu místo lineárního. Nikdo se nestane milionářem, pokud si nechá přidat 2 tisíce ročně. Každý se stane milionářem, pokud zvýší svůj příjem o 10 procent ročně. Zezačátku je lehké zvýšit svůj příjem o 10 procent, obvykle stačí pracovat víc, propagovat se víc, zlepšit si vzdělání. Jak postupně rostete, je to stále těžší. Buď se růst zpomalí, nebo se musíte naučit ty peníze vydolovat. Získat novou, specifickou, schopnost.
  4. nevytváříte hodnotu – když se s někým bavím o penězích a dotyční sklouznou k tomu, co by dělali, kdyby vydělávali X, tak jim dávám takový chyták. Jak vyděláte 100 tisíc měsíčně? Chci nejobecnější odpověď. Obvykle neví. Je to jednoduché: Tak, že vytvoříte hodnotu, za kterou bude někdo ochotný zaplatit 100 tisíc měsíčně. Může to být jedna firma, která dá sto tisíc, nebo to může být tisíc lidí, kteří dají stovku. Pokud chce člověk vydělávat hodně peněz, musí vytvářet hodně hodnoty. Pokud si umíte představit, že se svými schopnostmi a znalostmi vytvoříte maximum hodnoty za 80 tisíc měsíčně, nemůžete vydělat víc. To je princip. Vytvářet buď něco hodnotného, nebo toho vytvářet víc (v tom je super IT nebo bankovnictví, že je možné jeden produkt prodat mnohokrát s malými variabilními náklady).

Zapomeňte na blbosti, jako že když se budete dívat na televizi a berete si půjčky, nebudete bohatí. To jsou možná indikátory chudých lidí. Ale nejsou příčinami.

Zopakujme si příčiny:

  • peněz není tolik, aby byli bohatí všichni, kdo se o to snaží
  • zaměstnanci obvykle nezbohatnou, musíte podnikat nebo dědit
  • vydělávání peněz je schopnost, kterou nemají všichni a kterou musí člověk neustále rozvíjet
  • nevytváříte dostatek hodnoty, za kterou budou lidi ochotní zaplatit

Těch příčin by se dalo najít víc. Ale myslím, že když už si osvojíte schopnost růst exponenciálně (což vám umožní jen málokterý zaměstnavatel, takže nejspíš ve vlastním podnikání) a to dlouhodobě, ikdyž už to nebude lehké a najdete způsob, jak vytvářet spoustu hodnotných věcí nebo služeb, tak máte šanci. Ne záruku, když tohle všechno dodržíte, máte pouhopouhou šanci. Ale šance je lepší než nic, ne?


Pokud máte potřebu říct, že nechcete být bohatí, ani mi to do komentářů nepište. Děkuju.

Už nezobrazovat

Nabídky práce na míru

Ať už vás práce baví, nebo ne, vždycky si můžete polepšit. A já občas zveřejňuju nabídky práce, s kterými se mi ozývají různé firmy. Jestli máte zájem občas dostat e-mail, kde budou ony nabídky nalinkované.

Slibuji, že váš e-mail nebudu zaměstnavatelům nijak dávat (ani vašim stávajícím ani potenciálním jiným).


Copyright © 2010-2014 Jiří Knesl; 777 002 104 jiri@sprintmasters.cz RSS
Followujte mě na twitteru